2023. lesz az első év, amikor kihirdetik az Év lepkéjét. A kiválasztásában mindenki részt vehet!
Közönségszavazáson dől el, hogy melyik faj lesz jövőre az év lepkéje: a fecskefarkú pillangó (Papilio machaon), a nagy éjjeli pávaszem (Saturnia pyri) vagy a fehérgyűrűs csüngőlepke (Zygaena carniolica). ltt lehet szavazni és bővebben olvasni a fajokról, de az alábbiakban mi is bemutatjuk röviden a jelölteket. A szavazást a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya kezdeményezte.
Fecskefarkú pillangó
Nem minden lepke pillangó, de minden pillangó lepke, a pillangók ugyanis a lepkéken belül egy szűkebb rendszertani csoportot képeznek. A fecskefarkú lepke a hazánkban előforduló négy pillangófaj egyike, jellegzetes, feltűnő mintázatú, szélesen elterjedt faj. Március végétől szeptemberig három nemzedéke van, tehát ilyenkor figyelhetjük meg a kifejlett egyedeit (az imágókat). Természetközeli fátlan hegytetőkön és kertekben egyaránt találkozhatunk vele, hernyói megjelenhetnek például a kapron. Kíméljük őket! Védett faj.
Nagy éjjeli pávaszem
A hazánkban őshonos lepkefajok közül a legnagyobb termetű. Éjszakai életmódot folytat, áprilisban és májusban láthatjuk egyedeit. A fényszennyezés rá is hatással van, egyedei megjelenhetnek a településeken hosszan égve hagyott fényforrások környékén. Extenzíven művelt gyümölcsösök környékén, településeken is találkozhatunk vele. Védett.
Fehérgyűrűs csüngőlepke
Amikor azt mondjuk, „molylepke”, általában kicsi, egyszínű és kártevőnek tekintett rovarokra gondolunk. A hagyományosan „molylepkének” (Microlepidoptera) tekintett csoport ennél azonban sokkal változatosabb. A látványos fehérgyűrűs csüngőlepke, mely száraz gyepek jellegzetes rovara, jó példa erre:
Ismerd meg őket jobban, és szavazz Te is a számodra legkedvesebb, legérdekesebb fajra!
Az „Év élőlénye” programokról
Itthon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület több mint negyven évvel ezelőtt indította el az „Év madara” programot, amely azóta is tart: idén a zöld küllő viseli ezt a címet. A cél egy-egy faj, esetleg fajok megismertetésével ráirányítani a figyelmet az élővilágra, természeti értékeinkre, valamint az őket sújtó problémákra és ezek kezelésének lehetőségeire. A program elindulása után sorra követték a kezdeményezést a különböző „év fajai” felhívások: többek között az Év vadvirága és az Év kétéltűje – év hüllője. Előbbi idén az agár sisakoskosbor (Anacamptis morio), utóbbi pedig a homoki gyík (Podarcis tauricus) lett. Az idei év fajai összegyűjtve itt tekinthetők meg.
Borító: Tavaszi, kénsárga alapszínű fecskefarkú pillangó. Fotó: Gór Ádám/MME