A Scientific American cikkében egy fül-orr-gége szakorvos számol be arról praxisa tapasztalatai alapján, hogyan hat az ember fizikai funkcióira az éghajlatváltozás.
A sorra megdĹ‘lt melegrekordok miatti hĹ‘sĂ©g az emberi test minden rĂ©szĂ©re hatással vannak. HĹ‘kimerĂĽlĂ©shez, hĹ‘gutához, szorongáshoz, a kognitĂv funkciĂłk romlásához, sĹ‘t szĂv- Ă©s tĂĽdĹ‘betegsĂ©g okozta korai halálhoz vezethetnek. Ezeken felĂĽl karbon kibocsátásra adott válaszkĂ©nt a növĂ©nyek fotoszintĂ©zise fokozĂłdik, ami a levegĹ‘ pollenkoncentráciĂłját is növeli, Ăgy sĂşlyosbĂtva az allergiával kĂĽzdĹ‘k állapotát. A szállĂłpor finom szemcsĂ©i pedig a tĂĽdĹ‘nk lĂ©ghĂłlyagocskáiba jutva gyulladásos Ă©s asztmás tĂĽneteket is okozhatnak.
Az ilyen tĂpusĂş egĂ©szsĂ©gĂĽgyi kockázatok meglehetĹ‘sen komplexek Ă©s az amerikai lakosság minden rĂ©szĂ©t Ă©rintik, ugyanakkor az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezĹ‘k, a gyerekek, az idĹ‘sek Ă©s szĂnes bĹ‘rű közössĂ©gek mĂ©g kevĂ©sbĂ© reziliensek a környezeti ártalmakkal szemben. Épp ezĂ©rt a cikk szerzĹ‘je egy kollektĂv klĂma tervet Ă©s annak vĂ©grehajtását sĂĽrgeti más egĂ©szsĂ©gĂĽgyi dolgozĂłkkal egyetemben.
“Az Ă©ghajlati válság közegĂ©szsĂ©gĂĽgyi kĂ©rdĂ©s, Ă©s el kell kezdenĂĽnk meggyĂłgyĂtani a bolygĂłt ahhoz, hogy egymást is meg tudjuk gyĂłgyĂtani.” zárja figyelemfelhĂvĂł cikkĂ©t Neelu Tummala.