A gyökérkapcsolt, más néven mikorrhiza gombák a fosszilis tüzelőanyagok éves globális kibocsátásának akár 36 százalékát is a föld alatt tartják, derült ki egy friss kutatásból. Az adatok szerint ez több, mint amennyit Kína évente kibocsát. Az ilyen gombák hatalmas földalatti hálózatot alkotnak az egész bolygón, a Föld minden kontinensén, de sokszor szabad szemmel nem lehet látni őket. Ennek ellenére fontos lenne, hogy több figyelmet kapjanak.
A tudomány számára már régóta ismert, hogy a mikorrhiza gombák képesek tárolni a szenet, mivel szinte minden szárazföldi növénnyel szimbiózisban élnek, és a növény által cukorrá és zsírrá alakított szenet a talajba szállítják. Az azonban eddig nem volt ismert, hogy valójában mennyi szenet tárolnak. Ezek a gombák ugyanis nemcsak a szén-dioxid tárolásában és a bolygó hűvösebbé tételében játszanak kulcsfontosságú szerepet, a globális biológiai sokféleség szempontjából is nélkülözhetetlenek.
A hatalmas földalatti gombafonál-hálózat több mint 13 gigatonnányi szenet tárol világszerte, ami nagyjából az éves globális fosszilis tüzelőanyag-kibocsátás 36 százalékának felel meg
– írja cikkében Amy Huxtable a sheffield.ac.uk oldalán.
A Sheffieldi Egyetem kutatóit is magában foglaló tudóscsoport felfedezése azt jelzi, hogy a gombáknak döntő szerepük lehet az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a nettó nullához vezető úton. A tudósok most azzal foglalkoznak, hogy kiderítsék, növelhető-e a gombák által megkötött szén mennyisége. A kutatók azt is el szeretnék érni, hogy a gombákat nagyobb mértékben vegyék figyelembe a természetvédelmi és biodiverzitási politikában, és azt vizsgálják, hogy növelhetjük-e a talajban tárolt szénmennyiséget.
Az ENSZ nemrég arra figyelmeztetett, hogy 2050-re a szabad talajterületek 90 százaléka rongálódhat súlyosan, ami nemcsak az éghajlatváltozás és az emelkedő hőmérséklet megfékezése, hanem a termények és növények termelékenysége szempontjából is katasztrofális lehet.
(Forrás: sheffield.ac.uk)