Egy új ausztrál tanulmány szerint, amely az óceánok felmelegedésének az embriókra gyakorolt hatását vizsgálta, a bébicápák a vízhőmérséklet emelkedésével korábban és gyengébben fognak kikelni a tojásukból.
A cápafajok mintegy 40%-a tojást rak, a kutatók egy Nagy-korallzátonyon jellemző faj esetében azt állapították meg, hogy az évszázad végére 25 nappal kevesebb időt töltenek majd az egyedek a tojásban a hőmérséklet miatt. A meleg ugyanis a szemfoltos bambuszcápa embriókat arra készteti, hogy gyorsabban egyék meg a tojássárgájukat és amikor kikelnek, a meleg víz közvetlenül is befolyásolja a kondíciójukat.
A gyengébb cápák pedig kevésbé hatékony vadászok lesznek, ami a korallzátony többi élőlényére is kihatva befolyásolja a helyi ökoszisztéma egyensúlyát.
A cápák fontos ragadozók, mert kiiktatják a gyenge és a sérültek egyedeket, és erősen tartják a populáció integritását. Az egészséges korallzátonyoknak egészséges ragadozókra van szükségük.
– mondta Dr Jodie Rummer, a tanulmány egyik szerzője, a ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies kutatója.
A veszélyeztetett szemfoltos bambuszcápák körülbelül egy méterre nőnek, és a Nagy-korallzátony sekély vizében élnek, a nőstények a tojásaikat pedig egy bőrszerű tokba rakják, amit „sellő tárcának” is neveznek.
A kutatás során 27 cápatojást figyeltek meg a bostoni New England Aquarium-ban, melyek három különböző hőmérsékletű, 27, 29 és 31 Celsius fokos vízben nevelkedtek. Az áttetsző tojástokoknak köszönhetően a kutatók tanulmányozni tudták a cápák növekedési és a tojás sárga fogyasztásának ütemét. Normál hőmérsékleten a cápák 125 nap után keltek ki a tojáshéjból, de a 31 fokos vízben már 100 nap után. A kutatók mérései szerint a bébicápák kondíciója 29 °C-on tetőzött, és 31 fokon meredeken esett.
Dr. Rummer ennek kapcsán elmondta, hogy már 2012 óta tanulmányozzák a szemfoltos bambuszcápákat, akik jól ellenállnak az óceánok savasodásának és a csökkenő oxigénszintnek, ám a melegedés nagy gondot okozhat nekik és akár a kihalásukhoz is vezethet.
(Guardian)