A Journal of Animal Ecology lapban megjelent új tanulmány szerint a cápák kritikus szerepet játszanak az ökoszisztémák szélsőséges éghajlati eseményekből való felépülésében. A kutatók az ausztrál Cápa-öbölben, egy egyedülálló ökoszisztémában vizsgálták a csúcsragadozók szerepét a 2011-es extrém tengeri hőhullámot követően, amely a világ egyik legnagyobb és legváltozatosabb tengerifű rétének negyedének kipusztulásához vezetett.
A Floridai Nemzetközi Egyetem (FIU), a Washingtoni Egyetem és az ausztráliai Deakin Egyetem szakértőiből álló kutatócsoport egy korábbi tanulmányból már vizsgálta, hogyan védték meg az öbölben a tigriscápák a tengerifű réteket a dugongok és teknősök legelése elől. A kérdés az volt, hogy cápák nélkül mi fog történni?
A hőhullámot követően a dugongok elhagyták átmentileg az öblöt, ami egy izgalmas terepkutatást tett lehetővé a kutatók számára. A rehabilitálódó tengerifű koronát mélytengeri búvárok a dugongok kontroll nélküli legelési mintázatait utánozva folymatosan levágták. Ennek következtében pedig a legfontosabb és nagyobb tengerifű lombkorona nem gyógyult meg, mert túl gyakran zavarta meg a búvárok „legelése”.
A tanulság tehát az, hogy amikor a csúcsragadozók eltűnnek, nem csak az ökoszisztéma szerkezete borul fel, hanem a növényevők megnövekedett legelési aránya is lehetetlenné teszi annak helyreállítást.
Amikor minden rendben van, lehet, hogy nem vesszük észre, milyen fontosak a ragadozók. De amikor a dolgok rosszra fordulnak – mint egy éghajlati esemény – akkor láthatjuk igazán, hogy milyen fontos a ragadozók szerepe.
mondta Dr. Mike Heithaus, a Floridai Nemzetközi Egyetem tengerbiológusa, a tanulmány szerzőtársa.
(Guardian)