A frissen publikált Globescan által 27 000 fős globális mintán végzett online közvélemény-kutatás új bizonyítékkal szolgál arra, hogy az emberek világszerte továbbra is nagyon aggódnak az éghajlatváltozás miatt, a világjárvány és az azt követő gazdasági hatások ellenére. A vizsgált 27 országban az emberek mintegy 90%-a nagyon súlyos, vagy valamelyest súlyos problémának tekintette az éghajlatváltozást.
Kanadában, Franciaországban, Indiában, Kenyában, Nigériában és az Egyesült Államokban megkérdezett emberek körében a cselekvés sürgősségnek megítélésben is jelentős növekedés tapasztalható.
Az USA-ban Trump elnök szkepticizmusa ellenére is jelentősen nőtt azoknak a száma 2014 óta – 60-ról 81%-ra – , akik szerint a klímaváltozás súlyos vagy nagyon súlyos probléma. Indiában ugyanebben az időszakban 70%-ról 93%-re emelkedett az aggódok aránya.
A Globescan egyik kutatója, Eric Whan a BBC-nek elmondta, hogy a COVID válság hatására az emberek jobban elkezdtek félni a növekvő hőmérsékletektől.
Az idei év a sebezhetőség és az egyenlőtlenség súlyosbodásának éve, és azok, akik a leginkább veszélyeztetettek, érzik leginkább a súlyosságát a klímaválságnak.
Ugyanakkor amikor az embereket megkérdezték, hogy a kormányuknak ugyanolyan sürgősen kell-e foglalkoznia a klímakérdéssel, mint a koronavírus járvánnyal, a gazdagabb és szegényebb országok közötti jelentős különbségeket tapasztaltak. Japánban, Svédországban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban a válaszadók kevesebb mint 45%-a ért csak határozottan egyet a sürgős intézkedésekkel. Ez a szám Kenyában, Mexikóban, Argentínában, Törökországban és Nigériában jóval meghaladta a 70%-ot.
Arra a kérdésre, hogy mely társadalmi csoportot érinti leginkább hátrányosan a klímaváltozás, Brazíliában, Kenyában, Törökországban, Nigériában és Dél-Afrikában a válaszadók több mint 60%-a határozottan egyetértett abban, hogy szegény embereket. Míg Japánban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban a megkérdezettek kevesebb, mint 40%-a gondolta így.
Talán az egyik legfontosabb oka ezeknek az eltéréseknek a személyes tapasztalat vagy annak hiánya az éghajlatváltozásról. Az Egyesült Királyságban, csak a válaszadók 13%-a mondta, hogy személyesen érinti az emelkedő hőmérséklet, míg 34%, hogy személyesen érinti a koronavírus világjárvány. Ehhez hasonló mintázatot mutatott Svédország, USA és Japán is. Ezzel szemben Mexikóban, Törökországban és Vietnamban a megkérdezettek több mint 50%-a azt mondta, hogy személyes tapasztalata van az éghajlatváltozással kapcsolatban.
Ha további adatokra kíváncsi az olvasó, itt lehet elérni a jelentés rövid változatát.
(bbc.hu)