A fotoszintézis dióhéjban az élet csodája, mely során szervetlenből szerves anyag keletkezik. Többnyire a növények leveleihez kötjük, de más élőlények is fotoszintetizálnak. Lehet, hogy még emlékszünk az iskolában tanultakra, mindenesetre összeszedtük a folyamat részleteit.
A fotoszintézis fogalma
A fotoszintĂ©zis olyan biokĂ©miai folyamat, amely során a fotoszintĂ©zist vĂ©gzĹ‘ Ă©lĹ‘lĂ©nyek (pl. zöld növĂ©nyek, egyes egysejtűek Ă©s baktĂ©riumfajták, szĂnes moszatok, algák) a napfĂ©ny energiájának segĂtsĂ©gĂ©vel szervetlen anyagokbĂłl (szĂ©n-dioxidbĂłl Ă©s vĂzbĹ‘l) szerves anyagot (cukrot, azaz glĂĽkĂłzt) állĂtanak elĹ‘. A cukron kĂvĂĽl „mellĂ©ktermĂ©kkĂ©nt” oxigĂ©n szabadul fel. Az Ăgy keletkezĹ‘ oxigĂ©n, amely a legtöbb földi Ă©lĹ‘lĂ©ny számára alapvetĹ‘ fontosságĂş, a lĂ©gkörbe kerĂĽl.
A fényenergia kémiai energiává alakul át, miközben az élő szervezetben a szervetlen anyagokból szerves anyagok képződnek. A fotoszintézis a klorofillt tartalmazó kloroplasztiszban megy végbe. A folyamat két fázisra, fényes és sötét szakaszra osztható.
A fotoszintézis két szakasza
A fotoszintézis tehát két szakaszban megy végbe. A „fény szakaszában” a fényenergia megkötődik, és kémiai energiává alakul át kémiai kötések formájában.
A „sötĂ©t szakaszban” pedig az energia arra fordĂtĂłdik, hogy a szĂ©n-dioxidbĂłl cukor termelĹ‘djön. Ekkor törtĂ©nik tehát a szĂ©n-dioxid megkötĂ©se Ă©s szĂ©nhidrátokká alakĂtása, amelyek a növĂ©ny fejlĹ‘dĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©gesek. Ezt a szakaszt Calvin-ciklusnak vagy szĂ©nfixáciĂłs fázisnak is nevezik.
A fotoszintĂ©zis fĂ©ny hatására indul meg a levelekben találhatĂł pigmentben, a klorofillban. A fotoszintĂ©zis mindaddig folyamatosan zajlik, amĂg a klorofillt elegendĹ‘ fĂ©ny Ă©ri. EzĂ©rt a növĂ©ny a fotoszintĂ©zis során folyamatosan szĂ©n-dioxidot vesz fel a levegĹ‘bĹ‘l, Ă©s oxigĂ©nt bocsát ki. SötĂ©t helyeken Ă©s Ă©jszaka a növĂ©ny nem fotoszintetizál, hanem lĂ©legzik, azaz oxigĂ©nt vesz fel, Ă©s szĂ©n-dioxidot bocsát ki. A növĂ©nyek Ă©jszakai oxigĂ©nfelvĂ©tele igen csekĂ©ly mĂ©rtĂ©kű. Nappal, amikor a fotoszintĂ©zis zajlik, sokkal több oxigĂ©n keletkezik, mint amennyit a növĂ©ny sejtlĂ©gzĂ©se során felhasznál. Tehát ordas nagy tĂ©vhit, hogy ha sok növĂ©ny van a szobánkban, Ă©jszaka elszĂvják az oxigĂ©nt tĹ‘lĂĽnk.
A fotoszintézis folyamata
A fotoszintĂ©zis elsĹ‘ szakaszában a fĂ©nyenergia kĂ©miai energiává alakul át, amely nagy energiájĂş kĂ©miai kötĂ©sek lĂ©trehozására fordĂtĂłdik, Ăgy a glĂĽkĂłz kĂ©miai kötĂ©seiben is szerepet játszik. A szĂ©n-dioxid Ă©s a vĂz a nap fĂ©nyĂ©nek hatására glĂĽkĂłzzá alakul, miközben oxigĂ©n Ă©s vĂz keletkezik. A folyamatot a következĹ‘ kĂ©miai egyenlet Ărja le:
6CO2 + 12H2O + napfény → C6H12O6 + 6O2 + 6H2O
Vagyis 6 szĂ©n-dioxid-molekulábĂłl (CO2) Ă©s 12 vĂzmolekulábĂłl (H2O) fĂ©ny hatására egy glĂĽkĂłzmolekula (C6H12O6), 6 oxigĂ©nmolekula (O2) Ă©s 6 vĂzmolekula (H2O) keletkezik.
Ez a folyamat a növĂ©ny zöld rĂ©szeiben, fĹ‘leg a levelekben megy vĂ©gbe. Mivel a fotoszintĂ©zishez szĂ©n-dioxid, vĂz Ă©s napfĂ©ny szĂĽksĂ©ges, ezeket a növĂ©nynek meg kell szereznie. A leveleken találhatĂł aprĂł pĂłrusokon, gázcserenyĂlásokon keresztĂĽl a növĂ©ny szĂ©n-dioxidot szĂv fel a levegĹ‘bĹ‘l, Ă©s ugyancsak ezeken a pĂłrusokon keresztĂĽl bocsátja ki az oxigĂ©nt. A vizet a gyökerek szĂvják fel a talajbĂłl, ami a szállĂtĂłszövet-rendszer segĂtsĂ©gĂ©vel a levelekbe jut. A napsugárzás energiáját a zöld növĂ©nyekben találhatĂł pigment, a klorofill szĂvja magába. A klorofillt a fotoszintetizálĂł növĂ©nyi sejtek sejtszervecskĂ©je, a kloroplasztisz (szĂntest) tartalmazza.
A fĂ©nyenergia megkötĂ©sekor vĂzbontás törtĂ©nik, melynek során molekuláris oxigĂ©n Ă©s hidrogĂ©nionok keletkeznek. Ez utĂłbbit a nagy energiájĂş NADPH-molekulák (enzimek) elszállĂtják, Ă©s a segĂtsĂ©gĂĽkkel a sötĂ©t szakaszban szĂ©nhidrátokká alakĂtják a szĂ©n-dioxidot. A szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges energia az ATP-molekulákban raktározĂłdik. Az ATP- Ă©s a NAPDH-molekulák fĂ©nyreakciĂł vĂ©gtermĂ©kei, de a nem fĂ©nyigĂ©nyes szakaszban hasznosulnak, mĂ©gpedig Ăşgy, hogy cukrot hoznak lĂ©tre.
A sötĂ©t reakciĂłk a sztrĂłmában mennek vĂ©gbe. Az itt lejátszĂłdĂł Calvin-ciklus az a reakcióút, amely a szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©tĹ‘l a szĂ©nhidráttá valĂł redukálásáig tart. A szĂ©n-dioxid enzimek segĂtsĂ©gĂ©vel kapcsolĂłdik egy 5 szĂ©natomos vegyĂĽlethez, Ă©s 6 szĂ©natomos nem stabil cukormolekulává alakul. VĂ©gĂĽl pedig ez utĂłbbi glĂĽkĂłz- Ă©s fruktĂłzmolekulákra bomlik. Ezek a szacharidok (cukrok) lĂ©tfontosságĂşak a növĂ©ny számára.
Mesterséges fotoszintézis
Évek Ăłta kĂsĂ©rleteznek mestersĂ©ges fotoszintĂ©zissel, Ă©s vĂ©gtĂ©re is már lehet sikerekrĹ‘l beszĂ©lni. Már 2020-ban a Cambridge Egyetem kutatĂłi olyan berendezĂ©st hoztak lĂ©tre, amelynek működĂ©se a növĂ©nyek fotoszintĂ©zisĂ©re emlĂ©keztet: a levegĹ‘bĹ‘l szĂ©n-dioxidot vesz ki, amit a napfĂ©ny energiájával Ă©s vĂzzel tiszta energiahordozĂłvá alakĂt.
Az eddigi, fotoszintĂ©zist utánzĂł gĂ©peket a szĂłban forgĂł berendezĂ©s abban is meghaladja, hogy nem igĂ©nyel kĂĽlsĹ‘ elektromosságot, Ăgy megfelelĹ‘ hatásfokkal dolgozik.
A ChicagĂłi Egyetem kutatĂłi 2022-ben Ăşjabb áttörĂ©st Ă©rtek el a fotoszintĂ©zis Ăşjragondolásával. A növĂ©nyek a napfĂ©ny energiáját arra használták fel, hogy segĂtsĂ©gĂ©vel, a lĂ©gköri szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©vel szerves anyagokat állĂtsanak elĹ‘.
A chicagĂłi kutatĂłknak sikerĂĽlt olyan mestersĂ©ges mĂłdszert kifejleszteniĂĽk, amellyel a termĂ©szetes fotoszintĂ©zisnĂ©l egy nagyságrenddel hatĂ©konyabban tudnak energiahordozĂłt előállĂtani. A termĂ©szetes fotoszintĂ©zis során szĂ©nhidrátok keletkeznek a szĂ©n-dioxidbĂłl Ă©s a vĂzbĹ‘l, a mestersĂ©ges folyamat során pedig etanol, metán vagy más hasonlĂł anyag. Bár az mĂ©g elĂ©g messze van, hogy valaki ezzel a mĂłdszerrel előállĂtott ĂĽzemanyagot tankoljon az autĂłjába, az eredmĂ©ny Ăşj utakat nyithat meg a kutatĂłk elĹ‘tt.
Kiemelt kép: Canva