Egy indonéz kutató a citrusfélék hulladékának felhasználásáról írta doktori disszertációját, melyet a kérdés rendkívüli fontossága miatt a phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál is bemutatott.
A citrusfélék éves termelése globálisan 130 millió tonna körül mozog, és a termelés során ennek a mennyiségnek 40-60%-a jelenik meg szerves hulladékként, melyek jelenleg főképp hulladéklerakókra kerülnek.
A kutatás célja olyan módszerek kidolgozása, melyek segítségével a citrusfélék hulladékából többek közt biogáz, illetve a bioműanyag gyártásban felhasználható vegyületek állíthatók elő.
A Lukitawesa nevű kutatót a szülővárosa piacán termelődő napi több tonna hulladék döbbentette rá, hogy valamilyen megoldást kell találnia a zöldség- és gyümölcsfélék hulladékának problémájára.
„Kutatóként hozzájárulhatunk a klímaváltozás problémájának megoldásához, ezáltal az emberiség jobb életkörülményeinek megteremtéséhez. Vigyáznunk kell bolygónkra, mert ellenkező esetben nincs jövőnk.
-mondja Lukitawesa
A héjból kivonható zsírsavakból akár étrend-kiegészítő is készülhet állatok számára, amely a tehenek esetében például gátolhatja, hogy az emésztés során metán termelődjön. Ez a szarvasmarha-tenyésztés egyik legnagyobb problémájára is megoldást jelenthet.
Bár az elgondolás előremutató, arra azért figyeljünk, hogy mi magunk ne próbáljuk meg újrahasznosítani a narancshéjat: ha komposztra is kerül néha, mindig csak kis mennyiség menjen, és kizárólag olyan citrusféle héját használjuk, amelyet nem kezeltek semmilyen vegyszerrel.