Az ünnep alatt dísze a lakásnak, de mikor dicső fényét veszti, már kolonc. Mit kezdjünk vele, dobhatjuk-e a szemetesbe, és mit kezd vele a szemétszállító? A fenyő tényleg árt a komposztnak? Fontos és aktuális kérdések ezek – ahogy megszokhattátok, ismét több lehetőséget körbejárunk.

Városokban nehezebb megoldani

A városban élők nem használhatják a kert adta lehetőségeket, így ők rá vannak utalva a helyi szemétszállító szolgáltatóra. Régiónként eltérő a feldolgozás, ellenben egy biztos: ha helyesen helyezzük ki, minden levitézlett fenyőfát el fognak szállítani, bárhol is éljünk.

Horváth László, az FKF PR referense elmondta, hogy évente csak Budapesten 5-600 ezer tűlevelű kerül kidobásra, melynek a feldolgozása komoly logisztikai feladat, de a Fővárosi Közterület-fenntartó felkészült erre. A szemétszállítók már december 25-én is találkoztak kidobott karácsonyfával, de az igazi dömping január 6-a, Vízkereszt után kezdődik, és összességében 1-1,5 hónapig tart.

FKF

A budapestiek két lehetőség közül választhatnak: vagy a kuka mellé, vagy a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely egyikére teheti ki a fákat. Ezeknek az elszállításáról minden esetben gondoskodik az FKF.

Horváth László kiemelte, hogy mi is segíthetünk megkönnyíteni a munkájukat.

Ha a kukánk mellé helyezzük a fát, ügyeljünk arra, hogy ne akadályozzuk vele az utca forgalmát. Ne hagyjunk semmi díszt a fánkon, mivel egy leégett csillagszóró könnyen sérülést is okozhat. Lehetőleg mindig csak a szemétszállítást megelőző napon tegyük ki a tűlevelűt, és azt is felelősséggel, hiszen az évek alatt az is előfordult, hogy valaki a panelház ablakán dobta ki a fáját.

Ami még igen lényeges, hogy ne a kukákba tegyük és a kijelölt gyűjtőhelyeken kívül parkokba, vagy erdőszélekre se rakjuk a kiszolgált fenyőt, hiszen az akkor szemétként fog kallódni.

A fákat a társaság egyből a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű rákospalotai telepjére szállítja, ahol összedarálják, majd gondosan vegyítik a kommunális szeméttel, és úgy égetik el. Ez a legpraktikusabb módja a megsemmisítésének, hiszen a fenyő magas gyantatartalma miatt kiváló tüzelőanyag, mely lényegesen megkönnyíti a többi szemét égetését. Így energiát takarít meg az üzem, és több tízezer budapesti háztartás számára biztosít fűtési gőzt és villamos áramot.

A fenyők eltüzelése szerencsére nem az egyetlen felhasználási mód. Egyes vidéki nagyvárosokban alternatív megoldást használnak. Szegeden ledarálják és mulcsot készítenek belőle, amivel a parkok növényeit takarják be. Debrecenben ugyancsak aprítják, és talajtakarónak használják a szeméttelepen. Győrben pedig komposztot készítenek belőle, amit aztán értékesítenek.

Kertes háznál kinyílik a lehetőségek tárháza

Ha kerttel rendelkezünk, azon túl, hogy csak megszabadulunk a fától, hasznunkra is lehet. Ha van kazánunk vagy kandallónk, első osztályú gyújtós a fenyő, de a nyári sütögetéshez is eltehetjük a faanyagot. A második leggyakoribb felhasználás a komposztálás. Tévhit az, hogy a fenyőféléket nem lehet otthon komposztálni. Gondoljunk csak bele, láttunk valaha olyan elhalt tűlevelűt a természetben, ami akár csak több tíz éves lett volna? Persze hogy nem, természetesen a fenyő savassága és magas gyantatartalma miatt lassabban komposztálható, de ez is lehet előny, például ha az ágakat a komposzt ketrec aljára tesszük, így jó ideig engedi, hogy átjárja a levegő a komposztunkat. Érdemes minél kisebb darabokra szabdalni a fát – ma már lehet kapni külön komposztálást segítő ágzúzót-, de ha nincs otthon ilyenünk, egy metszőolló vagy esetleg egy balta is megteszi.

A fenyőág tökéletes talajtakaró, mellyel az évelő növényeinket védhetjük a hidegtől. Elég, ha szintén kisebb darabokra vágjuk a fát és betakarjuk vele az ágyásainkat, de mulcsot is csinálhatunk, ha van otthon aprítónk és ledaráljuk a fás részeket is. Szétterítve a kertben, ha szerencsések vagyunk, az illata is velünk marad. Nem csak a hideg ellen védheti kertünket a karácsonyfa, talajjavítónak is jó. Néhány savanyú talajt kedvelő növény külön hálás, ha ültetésnél némi fenyőtüskét szórunk a földjükbe. Ilyen a begónia, a hortenzia, a liliomfa, a japán kamélia, a rododendron és a borsó is.

Talán nem a legesztétikusabb lehetőség, de van, aki azt mondja, elég, ha kitesszük a kopasz fát, madáreleséget függesztünk rá. Kész is a menedék és madáretető egyben, amit aztán tavasszal eltüzelünk, és januárban újra készíthetünk. Olyat is olvasni, hogy az elszáradt fát egészben lemerítik a halastavakba, és ez menedékként szolgál a halaknak. Én azért nem bíztatnék senkit, hogy tömegesen kezdjük el a tavakba hordani a fáinkat.

Barkácsolóknak

Ahogy a karácsonyi díszeknél láthattuk, igazából bármilyen alapanyagból barkácsolhatunk, ha van időnk és türelmünk. A fa törzse apró korongokra vágva szuper poháralátét, de festhetünk rá és fel is függeszthetjük, nem utolsó sorban pedig a jövő évi adventi díszítés alapját is adhatja. Tehát elő a dekopírfűrészt és a csiszolópapírt, és ügyeljünk, hogy ne legyen minden gyantás.

Személyes kedvencem a házi, fenyős pot-pourri, ráadásul ehhez kell a legkevesebb eszköz és kézügyesség. Mielőtt leszedjük a fát, kimossuk a porszívó porzsákját, így a felszívott tüskéket egyből fel is tudjuk használni. Külön öröm, hogy az elszáradt és megfakult narancsdíszeket is hasznosíthatjuk. Csak mozsárban összezúzzuk a tűleveleket és narancsdíszeket, majd kis szövet- vagy papírzsákba tesszük. Ha úgy tartja kedvünk, tehetünk rá pár csepp illóolajat. Szekrénybe téve hónapokig természetes ruhaillatosítónk lesz. Díszeken túl, tisztítószernek is használhatjuk a leveleket, ecetbe áztatva, pár nap után általános tisztítószert kapunk.

Egy holland sörüzem szintet lépett az újrahasznosításban azzal, hogy vásárlóitól begyűjtött 600 kiló elszáradt karácsonyfát, amiknek a tűleveléből fenyős sört főzött. Ez az ital egyébként nem újkeletű, bárki megkóstolhatja, mivel itthon a White Rabbit sörfőzde is piacra dob fenyős sört minden karácsonykor. De nem csak inni, megenni is lehet a régi fánkat, előző cikkünkben már megemlítettük Julia Georgallis szakácskönyvét, aki több tűleveles receptet is ajánl.

Karácsonyfákkal foglalkozó cikkünk már érintette a földlabdás és bélelt fenyőket, melyekkel a fafaragás és levélpotyogás kellemetlenségeit is kikerülhetjük. Ám pár dolgot érdemes ezekről is tudni. Ha lehet minél előbb, akár egyből újév után szedjük le a fát. Mivel az ünnep alatt a meleg szobában beindulhat a vegetáció, kiültetés előtt érdemes legalább 1 hétig átmenetileg hűvös helyre tenni. Erre a célra tökéletesen megfelel egy garázs, pince vagy lépcsőház. A cél, hogy újra leálljon a fa keringése. A kiültetéssel már nem kell sietnünk, várjunk egy napsütéses téli napot, de akár tavaszig is várhatunk. Enyhén nedves földbe tegyük, ahol kb. fél méter mély gödröt ássunk neki.

hirdetés

Exit mobile version