A delmagyar.hu szedte össze, hogy miként óvhatjuk meg magunkat a szennyezett levegőtől, mely az ország jelentős részén gondot jelent a téli időszakban.
A hideg, nedves levegő, a szélcsend és a fosszilis tüzelőanyagok égéstermékeinek találkozásával alakul ki a téli szmog jelensége. Az általában december-január környékén tetőző füstködnek is nevezett jelenség komolyan megterhelheti a szervezetet, így kiemelten fontos, hogy megtegyünk néhány egyszerű óvintézkedést.
- Téli szmog, rossz levegő esetén mellőzzük a kültéri sportolást, mely során a tüdőnk nagyobb kapacitással működik, mert ekkora gyakrabban és mélyebben lélegezzük be a káros anyagokat.
- Kültéren is mindig viseljünk maszkot! Az FFP jelölésű változatok hatékonyan képesek kiszűrni a szállóport.
- A folyadékpótlásra legalább olyan gondossággal figyeljünk, mint a nyári kánikulák esetén!
- Rendszeresen mossunk fel, törölgessünk az otthonunkban, mert a szállópor a lakásban is lerakódik. Fontos az ágyneműk gyakori tisztítása is, és ha van HEPA-szűrős légtisztító berendezésünk, használjuk!
- Semmiképp ne tüzeljünk olyan anyagokkal, melyek nem alkalmasak erre a célra. Tájékozódjunk, miként csökkenthetjük a fűtés során keletkező károsanyag kibocsátást!
- Rendszeresen figyeljük a híreket és a tájékoztatásokat, arról, hogy aktuálisan milyen minőségű környékünkön a levegő. Ha tehetjük próbáljunk a szennyezett napokon minél kevesebb időt tölteni a szabadban!
Különösen a tüdő, szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek, valamint a kismamáknak és gyermekeknek kell komolyan venniük a szennyezett levegő jelentette veszélyt.