A mesterséges intelligencia elissza előlünk a vizet
A mesterséges intelligencia elissza előlünk a vizet

Minden alkalommal, amikor lefuttatunk egy ChatGPT mesterséges intelligencia lekérdezést, egy egyre szűkösebb erőforrásból használunk el egy keveset: az édesvízből. Ha lefuttatunk körülbelül 20-50 lekérdezést, nagyjából fél liter friss víz vész el víztározóinkból gőzkibocsátás formájában. A mesterséges intelligencia a számítógépes feldolgozási igények gyorsan növekvő szegmense, ezért fontos foglalkozni a vízfelhasználásával.

A Kaliforniai Egyetem (Riverside) tanulmánya, először becsülte meg a mesterséges intelligencia, vagyis az AI lekérdezések futtatásának vízlábnyomát, amelyek a raktár méretű adatfeldolgozó központok szervereiben végzett felhőalapú számításokra támaszkodnak.

Csak a Google amerikai adatközpontjai 2021-ben becslések szerint 12,7 milliárd liter friss vizet fogyasztottak el szervereik hűtésére — egy olyan időszakban, amikor az aszályok súlyosbítják az éghajlatváltozás problémáját — számoltak be a Bourns College of Engineering kutatói az arXiv folyóiratban online közzétett tanulmányukban.

Az adatfeldolgozó központok kétféle módon fogyasztanak nagy mennyiségű vizet. Egyrészt áramot kapnak olyan erőművekből, amelyek nagy hűtőtornyokat használnak, amelyek a vizet a légkörbe kibocsátott gőzzé alakítják. Másrészt az adatközpontok több százezer szerverét hűvösen kell tartani, mivel a félvezetőkön keresztül folyó áram folyamatosan hőt termel. Ehhez hűtőrendszerekre van szükség, amelyek az erőművekhez hasonlóan általában hűtőtornyokhoz kapcsolódnak, amelyek a vizet gőzzé alakítva fogyasztják.

A Microsoft legmodernebb amerikai adatközpontjaiban a GPT-3 AI program nagyjából kéthetes tréningje például mintegy 700 000 liter édesvizet fogyasztott, ami körülbelül ugyanannyi vízmennyiség, mint amennyit körülbelül 370 BMW autó vagy 320 Tesla elektromos jármű gyártása során használnak fel – olvasható a lapban. A vízfogyasztás megháromszorozódott volna, ha a Microsoft ázsiai adatközpontjaiban végezték volna a képzést, amelyek kevésbé hatékonyak.

A tanulmány szerzői szerint a nagyvállalatoknak felelősséget kellene vállalniuk és példát kellene mutatniuk a vízfelhasználás csökkentése érdekében.

(Forrás: news.ucr.edu)

search icon