A műanyaghulladék a szárazföldi állatvilágot is fenyegeti

A műanyaghulladék a szárazföldi állatvilágot is fenyegeti
A műanyaghulladék a szárazföldi állatvilágot is fenyegeti

Nem csak a tengeri élővilágot pusztítja nagy mértékben a műanyaghulladék. Egy új kutatás rámutat arra, hogy a tevék tömegei hullanak el a tápláléknak hitt műanyaghulladékok elfogyasztása nyomán.

Az egyik kutató szerint a puputevék szemszögéből minden étel, ami nem homok, így aztán miközben ételt keresve járják a sivatagot, gondolkodás nélkül elkezdik rágcsálni a műanyagzacskókat és más hulladékokat is.

A hulladék felgyűlése az állatok gyomrában ahhoz vezethet, hogy a dromedárok nem éreznek éhséget, és egyszerűen éhen halnak. Amikor pedig a hatás nem ilyen drasztikus, akkor is olyan méreganyagok oldódhatnak ki a hulladékból, melyek megmérgezik a patásokat.

A műanyag egyébként az állatok gyomrának sajátos működése okán tömbökké áll össze. Az kutatók által találóan polibezoárnak nevezett tömbökből 64 kg-os volt a legnagyobb. El lehet képzelni egy ilyen csomag micsoda szenvedést jelentett a tevének.

A vizsgálat az Egyesült Arab Emirátusokban zajlott, ahol 2008 óta 300 teve pusztult el a műanyagok elfogyasztása miatt. A szakemberek szerint kutatásuk azért is fontos, mert az Öböl-menti ország számára komoly kulturális értékkel bírnak a tevék, így a hulladékkezeléssel kapcsolatos társadalmi tudatosság erősödésére számítanak az eredményeik ismertetése kapcsán.

A tanulmány egyik szerzője, Marcus Eriksen szerint az új tanulmány is rámutat arra, mennyire elengedhetetlen a műanyag zacskók és az egyszer használatos műanyagok betiltása a vadon élő állatok védelme szempontjából.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(sciencenews)

search icon