A pandémia legfontosabb tanulságai a fenntarthatóság kapcsán

Informatív interjút közölt az elobolygonk.hu oldal Dr. Pálvölgyi Tamás egyetemi docenssel, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Környezetgazdaságtan Tanszék vezetőjével a pandémia és a fenntarthatóság kapcsán.

A kutató bizakodását fejezti ki abban, hogy a  pandémia elősegítheti egy hosszú távú, átfogó, társadalmi reziliencia építő fenntarthatósági terv megalkotását. Külön kiemeli a tudományos eredmények figyelembe vételének fontosságát illetve a döntéshozók stratégiai szerepét egy ilyen nemzetközi terv megalkotása során.

A járvány fogyasztókra gyakorolt hatásai között említi, hogy az árérzékenység tovább nőtt, illetve csökkenhet a sharing economy vonzereje a fertőzésveszély miatt. A szolgáltatói munka világában jelentős változásokat prognosztizál, hiszen a home office számos szolgáltatási ágazatban bizonyította működőképességét. A járványhelyzet végeztével nagy esély van rá, hogy hibrid megoldások alakulhatnak ki, melynek jelentős és kedvező hatása lehet a mobilitási igényekre, közvetve pedig a területhasználatra is. Pálvölgyi a mobilitási igények terén már pesszimistábban látja a trendeket, hiába csökkent a lezárás alatt az autós forgalom és az utazási kedv, a szakember nem számít tartósan fennmaradó, pozitív fenntarthatósági hajtóerőkre.

Kitért arra is, hogy a lezárás során felértékelődött a tudomány és a tudósok szerepe, ennek folytatására nagy szükség van a döntéshozók és lakosság tudományos igényű informálása szempontjából is. Magyarországon is különösen fontos, hogy a fenntarthatóság felé tartó átmenet széles körű társadalmi párbeszéd keretében történjen.

A pandémia kommunikáció egyik kedvező tanulsága, hogy a média, a tudomány és a kormányzat együttműködése lehet sikeres, és egy ilyen szintű összefogás  a fenntartható fejlődési pályára állás kapcsán is pozitív hatást gyakorolhat.  

search icon