Október 4., mint az Állatok Világnapja 1931 óta szerepel a naptárunkban, köszönhetően a firenzei Nemzetközi Állatvédelmi Kongresszusnak és Heinrich Zimmermann kinológus elkötelezettségének.
Az ünnep fő üzenete, hogy az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként gazdagítják mindennapjainkat.
A dátum egy kivételes emberhez kötődik, aki felnyitotta az emberiség szemét az állatokkal való békés együttélés fontosságára.
Assisi Szent Ferenc
Ferenc 1181-ben született Assisiben, ahol édesapja posztókereskedőként az észak-itáliai város leggazdagabb embere volt. Jánosnak keresztelt fiát Franciaország iránti szeretetéből becézte Francescónak, vagyis „kis franciának”.
A húszéves Ferenc egy hadjárat során megsebesült és fogságba esett. Szabadulása után azonban visszatért szülővárosába, ahol felhagyott a nagyvilági élettel. 1208-ig remeteként élt miközben egyre többen csatlakoztak hozzá, míg 1209. április 15-én megalapította a ferences rendet.
Életének történetét Zeffirelli vitte vászonra a Napfivér, Holdnővér filmklasszikussal.
Assisi Szent Ferenc, az állatok és a természet védőszentje 1226. október 3-án az itáliai Porciunkulában halt meg. IX. Gergely pápa 1228. július 16-án szentté avatta, és ünnepét azonnal felvették a római naptárba, ami bő 700 évvel később az állatok világnapjává is vált.
Gubbiói farkas
A legenda szerint Gubbió környékén élőket egy rendkívül vad farkas tartotta rettegésben, aki garázdálkodott – a farkas akkoriban a rablólovagok jelképe volt. Kegyetlenül pusztított, széttépett állatokat és embereket egyaránt, és az egész vidék rettegett tőle, ám semmi módon nem tudtak a fenevadtól megszabadulni. Akkor jött Ferenc, minden figyelmeztetés ellenére odament a vadállathoz és így beszélt hozzá:
Igen nagy bajokat okoztál, megérdemelnéd, hogy úgy bánjanak el veled, mint a gonosztevőkkel, azaz kivégezzenek. Ellenségeddé tetted az egész várost. Én azonban szeretnék békét kötni közted és köztük.
A legenda szerint ekkor a rettenetes vadállat magába szállt és követte Ferencet a városba. Ott a piacon, az egész nép jelenlétében ünnepélyesen megkötötték a kölcsönös békét, ember és vad között.
Ökológiával foglalkozók
II. János Pál pápa 1979-ben az ökológiával foglalkozók védőszentjévé nyilvánította Szent Ferencet, így halálának évfordulója az emberek és állatok közötti békét vigyázók ünnepnapja is.
(kiemelt kép: Sarah Richter – Pixabay)