Idén a díjat a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségétől Dr. Németh Csaba kapta, kinek munkássága hatalmas előrelépést jelent a rendszerváltás utáni lótenyésztésben.
Dr. Németh Csaba közel 40 éven át a lótenyésztés-szervezés aktív vezetőjeként, az Agrárminisztérium háttérintézményének lótenyésztési osztályvezetőjeként, jelenleg pedig a Magyarországi Galopp Versenyló Tenyésztők Egyesülete ügyvezetői funkciójában, az MLOSZ elnökségi tagjaként, továbbá a Magyar Állattenyésztők Szövetsége elnökségi tagjaként nyugdíjasként szolgálja a magyar állattenyésztést – írja a Magyar Mezőgazdaság.
A díj névadója Kozma Ferenc (szül: 1826) lótenyésztő, lovas testőrtiszt volt. Részt vett az 1848-as szabadságharcban, majd bujkálni kényszerült. Ezután felesége birtokán gazdálkodott, majd 1867 után a földművelésügyi minisztériumban titkár lett. 1868-ben pedig már a lótenyésztési osztály vezetőjeként folytatta munkáját. 1972-től miniszteri tanácsosként részt vesz a magyar lótenyésztés újjászervezésében. Munkásságának köszönhetően a hazai fajta-törzstenyésztés hatalmas fejlődének indult.
Az állattenyésztésben Dr. Németh Csaba vezetésével zajlott le a rendszerváltás. A rendszerváltás utáni korszerű lótenyésztéshez szükséges intézmények kialakításában hatalmas szerepet játszik munkássága. Az ő nevéhez kötődik például a hazai lófajták országos lótenyésztő egyesületeinek megalakítása, valamint az ő kezdeményezésére és a vezetésével történt meg a Magyar Lótenyésztő és Lovassport Egyesületek Országos Szövetségének létrehozása.
Ezen felül a rendszerváltás utáni állattenyésztéssel kapcsolatos jogalkotásnak is aktív részese volt.
Mindemellett pedig húsz éve oktat szinte folyamatosan lótenyésztési és tenyésztésszervezési ismeretek a gödöllői egyetemen.
(Magyar Mezőgazdaság)