A hőmérséklet-ingadozások, mint például az extrém hőhullámok, az átlagos háttérhőmérséklettől függően nagyon eltérő hatással lehetnek a fertőzési arányokra és a betegségek kimenetelére – áll az eLife folyóiratban ma közzétett jelentésben.
A tanulmány szerint a globális hőmérséklet emelkedésével és a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válásával egyre nehezebb lesz megjósolni az éghajlatváltozás következményeit a kórokozók és a gazdatest közötti kölcsönhatásokban.
A fertőző betegségeknek mélyreható ökológiai hatásai vannak az emberekre, és a mezőgazdasági vagy vadon élő állatállományra. Jól ismert, hogy a kórokozók és gazdaszervezeteik közötti kölcsönhatások érzékenyen reagálnak a hőmérséklet változásaira. Kevésbé ismert azonban, hogy a hirtelen és szélsőséges hőmérséklet-változások hogyan befolyásolják ezt a kapcsolatot, és ez hogyan érinti az általános fertőzési arányokat és a betegségek kimenetelét.
„Az előrejelzések szerint az éghajlatváltozás nemcsak az átlaghőmérsékletet, hanem a hőmérséklet-ingadozásokat, valamint a szélsőséges időjárási események gyakoriságát és intenzitását is növeli” – magyarázza az egyik szerző, Pepijn Luijckx, az írországi Trinity College Dublin professzora. „Mégis, bár a tanulmányok számszerűsítették az emelkedő átlaghőmérsékletnek a gazdaszervezet és a kórokozó tulajdonságaira gyakorolt hatását, a változó hőmérsékleti rendszerek, például a hőhullámok hatása még mindig nagyrészt ismeretlen.”
Forrás (enn.com)