A növényfajok több mint az állatok segítségével szórja szét a magjait. A világszerte rohamosan csökkenő biodiverzitás miatt viszont egyre kevésbé számíthatnak a növények az emlősök és a madarak munkájára, ez ráadásul a klímaváltozással szembeni ellenállóképességüket is rontja.
Az éghajlatváltozás egyre több növényfajt kényszerít arra, hogy megfelelőbb körülményeket keressen magának. Szemben azonban az állatokkal, a növények mozgása nagyon lassú folyamat, és csak generációról–generációra tud megvalósulni.
Egyes növények több száz évig élnek, és az egyetlen lehetőségük a mozgásra abban a rövid időszakban van, amikor magokként léteznek.
– mondta Evan Fricke, a tanulmány vezető szerzője
Azok a növények azonban, melyek eddig más állatokra támaszkodtak a szaporodás, illetve a költözés során, nehéz helyzetbe kerülhetnek a biológiai sokféleség csökkenése miatt. Ahogy Fircke mondja, „ha nem állnak rendelkezésre olyan állatok, amelyek megehetik a gyümölcseiket, vagy elhordhatják termésüket, akkor ezek a növények nem fognak messzire jutni”.
A kutatás során olyan régiókat is találtak a szakemberek, ahol a magvak terjedése 95%-kal csökkent, annak ellenére, hogy a terület emlős- és madárfajainak csupán néhány százaléka tűnt el. Ez részben annak is köszönhető lehet, hogy az élőhelyek sokfelé szétaprózódtak. Fricke szerint a nagytestű emlősök és a madarak különösen fontosak a magvak nagy távolságokra való eljuttatásában, melyet pedig részben az tudna elősegíteni, ha a természetes élőhelyek összekapcsolódhatnának.
A Science magazin friss számában megjelent tanulmány rámutat, hogy az emlősök és madarak eltűnésével nem csak fajokat veszítünk, de az összetett ökológiai folyamatokat is komoly károsodás éri, az ökoszisztémák éghajlati ellenállóképessége pedig csökken. (Rice University)