A tavalyi COP26 klĂmacsĂşcson szĂ©les körben dicsĂ©rtĂ©k az ĂgĂ©reteket, kĂĽlönösen mivel BrazĂlia, IndonĂ©zia Ă©s KongĂł is aláĂrta. A három ország egyĂĽttesen a világ trĂłpusi esĹ‘erdeinek több mint felĂ©t teszi ki.
A jelentĂ©s a Global Forest Watch megfigyelĂ©si projekt adataira támaszkodik, Ă©s a finanszĂrozás, a termĂ©szetvĂ©delmi törvĂ©nyek Ă©s a fenntarthatĂł Ă©lelmiszertermelĂ©s terĂ©n bekövetkezett fejlemĂ©nyeket vizsgálja.
A fogadalom teljesĂtĂ©sĂ©hez a világnak 2021 Ă©s 2030 között Ă©vente átlagosan 10%-kal kevesebb terĂĽletet kellene erdĹ‘irtás alá vonnia
– Ărja cikkĂ©ben Jake Spring, Gloria Dickie Ă©s Kate Lamb.
A legtöbb, a kötelezettsĂ©gvállalás hatálya alá tartozĂł ország mĂ©g nem rĂ©szletezte az erdĹ‘vĂ©delem megerĹ‘sĂtĂ©sĂ©re vagy vĂ©grehajtására vonatkozĂł terveit. A cĂ©l elĂ©rĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges globális finanszĂrozás Ă©vente körĂĽlbelĂĽl 2,3 milliárd dollárt tesz ki, ez messze elmarad az Ă©rtĂ©kelĂ©s szerint szĂĽksĂ©ges 460 milliárd dollártĂłl.
A szakértők remélik, hogy a jövő héten az egyiptomi Sarm el-Sejkben megrendezésre kerülő COP27 konferencia több befektetést ösztönöz majd a vállalatok és országok részéről, amelyek az erdők megőrzésével és újranövesztésével igyekeznek kompenzálni kibocsátásukat.
A csĂşcstalálkozĂł tárgyalĂłi azon fognak dolgozni, hogy vĂ©glegesĂtsĂ©k a globális kompenzáciĂłs kereskedelem szabályait azzal a cĂ©llal, hogy a rendszer 2025-re működjön. Ha a COP27-en nem sikerĂĽlne megállapodásra jutni, ez az ĂĽtemterv legalább egy Ă©vvel kĂ©sĹ‘bbre tolĂłdna.
A kongĂłi kormány a COP26 után megĂgĂ©rte, hogy javĂtja az erdĹ‘k vĂ©delmĂ©t, de mĂ©g nem tett konkrĂ©t erĹ‘feszĂtĂ©seket ennek Ă©rdekĂ©ben. Ehelyett KongĂł nemzetközi elĂtĂ©lĂ©st váltott ki egy olyan terv miatt, amely Ă©rintetlen esĹ‘erdĹ‘k Ă©s szĂ©nben gazdag tĹ‘zeglápok terĂĽleteit kĂvánja megnyitni az olaj- Ă©s gázfĂşrások elĹ‘tt.
hogy javĂtja az erdĹ‘k vĂ©delmĂ©t, de mĂ©g nem tett konkrĂ©t erĹ‘feszĂtĂ©seket ennek Ă©rdekĂ©ben. Ehelyett KongĂł nemzetközi elĂtĂ©lĂ©st váltott ki egy olyan terv miatt, amely Ă©rintetlen esĹ‘erdĹ‘k Ă©s szĂ©nben gazdag tĹ‘zeglápok terĂĽleteit kĂvánja megnyitni az olaj- Ă©s gázfĂşrások elĹ‘tt.
A három esőerdővel rendelkező országok közül csak Indonéziának sikerült tavaly óta visszafognia az erdőirtást. A 2021 júliusától 2022 júniusáig tartó időszakban az erdőirtás 1,3%-kal, 1135 négyzetkilométerre csökkent az előző 12 hónaphoz képest.
NorvĂ©gia szeptemberben beleegyezett abba is, hogy fizet IndonĂ©ziának azĂ©rt, hogy az erdĹ‘k Ă©s tĹ‘zeglápok vĂ©delme rĂ©vĂ©n csökkentse szĂ©n-dioxid-kibocsátását. IndonĂ©zia azon dolgozik, hogy a terĂĽletet szĂ©n-dioxid-nyelĹ‘kĂ©nt állĂtsa helyre, ami azt jelenti, hogy több szĂ©n-dioxidot nyel el, mint amennyit kibocsát.
(forrás: reuters.com)