A globális halászatban a fogás 35%-a megy kárba minden évben. Ez túlzottan nagy szám egy olyan világban, ahol a hosszú ideje tartó túlhalászás így is megtizedelte már a halállományokat.
Okosmegoldások segíthetnek a halászat eredményesebbé és kíméletesebbé tételében audiovizuális eszközök bevonásával. A brit SafetyNet Technologies például egy olyan ledvilágítást fejleszt, mely a hálókra erősítve különböző erősségű és fényű színeket bocsát ki, ezzel pedig csak egy-egy adott faj egyedeit vonzza a hálóhoz.
Ha a megoldás működni fog, lényegében programozhatóvá válnak a hálók. Ezzel elkerülhető lesz az úgynevezett járulékos fogás, mely rengeteg kárt okoz a tengeri élővilág számára.
Egy másik okosmegoldás CatchScanner névre hallgat. Ez az eszköz 3D-s képeket készít a hálóba került halakról, és segítségével a hajók legénysége meg tudja határozni, hogy milyen és mekkora halakat tudnak elfogni. Ez a megoldás abban is segíthet, hogy megakadályozzák, hogy a kvótákat meghaladó mennyiségben fogjanak halakat.
Az ilyen és ezekhez hasonló megoldások fejlesztése azért is fontos, mert az emberiség egyre több halat fogyaszt. 1990 és 2018 között 122%-al nőtt a tengeri ételek fogyasztása, és milliárdok étrendjében foglal el kitüntetett helyet a tengeri hal.