Ahogy egyre hidegebb lesz és beköszöntenek az első fagyos éjszakák, majd megérkezik a havazás, a szántóföldek és a kaszálók szép lassan teljesen elnéptelenednek. Vannak, akik téli álmot alszanak, és vannak, akik behúzódnak a városokba. Így tesznek az erdei fülesbaglyok is, hiszen míg a kultúrsivatagokban aligha találnak csőrükre valót, a város más tészta.
Apró rágcsálóink nem bolondok, miért maradnának kint a fagyos réteken, amikor sokkal több a búvóhely és az élelem is az ember körül? Igaz, nagyobb a tét is, hiszen a ragadozóink is tudják, hogy merre kell keresni a harapnivalót. Nyestek, vércsék, rókák és bizony még baglyok is érkeznek a lakomára.
Amikor késő ősszel vagy a tél beálltával a levélnélküli fákon mégis „bokrocskákat” vélünk felfedezni, ezek bizony nem fagyöngyök, hanem erdei fülesbaglyok.
A városokban akár 4–5 °C-kal is melegebb lehet, mint városon kívül.
A város tehát nem utolsó telelőhely. Egy-egy esti sétánkon, ha tucatnyi szempár mered ránk szemrehányóan egy fáról, akkor tudhatjuk, hogy egy bagolytanya alatt sétálunk el.
Az erdei fülesbagoly védett madár, bolygónk gazdag élővilágának óvása és megőrzése pedig a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is kiemelt téma volt. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy aktívan vegyenek részt a természet védelmében és a klímaválság megfékezésében, ezáltal megóvva a madarak természetes élőhelyeit is.