A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szaklaboratóriumainak vizsgálata szerint az egyik legveszélyesebb méreganyagot, a karbofuránt használták a turai mérgezéshez. Ahogy mi is több ízből beszámoltunk róla, a turai Szent András Dombi Vadásztársaság területén, csaknem 8000 hektáron, ismeretlen tettesek mérgezett csalétkeket helyeztek ki.
A Nébih az első minták patológiai és toxikológiai elemzése után arra jutott, hogy karbofuránnal történt a szándékos mérgezés. Ráadásul a méreg kimutatott koncentrációja sokkolóan magas. Mint írják, az egyes csalétkekben talált 6000 milligramm per kilogramm értéket meghaladó, és az egyes barna rétihéjákból kimutatott 60 milligramm per kilogramm értéket megközelítő koncentrációk minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak.
Akár 158 ember halálához, 158 ezer barna rétihéja pusztulásához vagy a parlagi sas teljes világállományának megmérgezéséhez elegendő hatóanyag is lehetett azokban a csalétkekben, amelyeket természetvédők távolítottak el az elmúlt hetekben a turai vadászterületről.
–derült ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményéből
A méregről azt közölték, hogy azt az egész Európai Unióban már 2008-ban betiltották. A karbofurán az egyik legmérgezőbb vegyület, amely mezőgazdasági forgalomban volt, a halálos dózisa különböző emlősfajoknál 3-19 milligramm per testtömeg között változik, de a madarak általában ennél jóval érzékenyebbek.
Az áldozatok listáján 8 védett állatfaj 93 egyede, 76 barna rétihéja, 7 egerészölyv, 3 holló, 2 barna kánya, 2 erdei pityer, 1-1 hamvas rétihéja, rétisas és aranypettyes bábrabló bogár szerepel. Ezek mellett négy háziállat – két kutya és két macska -, valamint három vadászható faj 11 egyede – nyolc róka, két dolmányos varjú, egy szajkó – és hat, a maradványokból meg nem határozható állat pusztult el ez idáig a mérgezésben.
(MTI)