
A Holnapután legújabb adásának vendége dr. Tábi Tamás, a bioműanyagok kutatásával és fejlesztésével foglalkozó iPLA Tech Kft. K+F igazgatója és egyben a BME Polimertechnika Tanszék docense. Vendégünkkel arról beszéltünk, hogy a műanyagok mennyire elengedhetetlen részei a mindennapjainknak, miközben a környezeti hatásaik egyre nagyobb aggodalomra adnak okot. Az egyszer használatos műanyagok és a mikroműanyagok problémája sürgető megoldásokat kíván, és egyre többen keresik a fenntartható alternatívákat. A bioműanyagok lehetséges megoldásként merülnek fel, de vajon tényleg tud környezetbarát alternatívát jelenteni? Kiderül a mai műsorunkból!
A bioműanyagok izgalmas és sok lehetőséget rejtő területet képviselnek, de a valódi fenntarthatóság eléréséhez még hosszú út áll előttünk. Tábi Tamás szakértői véleménye szerint a bioműanyagok akkor jelenthetnek megoldást, ha gyártásukat és felhasználásukat egy új szintre emelik.
A beszélgetés elején vendégünk arról mesélt, hogy hogyan került kapcsolatba a bioműanyagok kutatásával és mi motiválta arra, hogy ezen a területen dolgozzon. Kifejtette, hogy a hagyományos műanyagok által okozott környezeti problémák – például az óceánok szennyezése és a hulladékkezelési nehézségek – miért indították el a bioműanyagok fejlesztését. Tisztáztuk azt a kérdést is, hogy mit is értünk pontosan ez a kifejezés alatt!
A második blokkban körbejártuk a bioműanyagokkal kapcsolatos leggyakoribb félreértéseket. Gyakran hallani, hogy ezek a műanyagok automatikusan lebomlanak, vagy hogy minden bioműanyag egyformán fenntartható. Tamás elmagyarázta, hogy a valóság ennél árnyaltabb: a lebomlás folyamata nagyban függ a környezeti feltételektől és sok bioműanyag csak ipari komposztáló létesítményekben képes valóban lebomlani.
Kép: canva
A harmadik részünkben a kutatásának kihívásairól beszéltünk. A bioműanyagok bevezetése és elterjedése nem problémamentes. Az egyik legnagyobb kihívás a megfelelő hulladékkezelés és az infrastruktúra hiánya. Még ha egy bioműanyag komposztálható is, ha nem megfelelően kezelik, ugyanúgy hulladék lesz belőle, mint a hagyományos műanyagokból.
Az epizódunk végén a bioműanyagok jövőjére és az iparág fejlődési irányaira tértünk ki. Tamás szerint a kutatások egyre inkább a valóban lebomló bioműanyagok irányába haladnak, főként algákból vagy mezőgazdasági melléktermékekből készült anyagok fejlesztése zajlik. Emellett a körforgásos gazdaság koncepciója is egyre nagyobb szerepet kap, ahol a bioműanyagokat nemcsak lebomló, hanem újrahasználható formában is fejlesztik.Aki többet szeretne tudni a műanyagok helyzetéről napjainkban, az mindenképpen kattintson a fenti linkre és hallgassa végig a Holnapután adását!
Kiemelt kép: canva