A tavaly februárban meghirdetett Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv egyik kiemelt célja Magyarország megtisztítása az évek alatt felhalmozódott illegális hulladéktól, és ennek szellemében eddig mintegy 10 ezer tonnát gyűjtöttek össze.
Az eddigi eredmények elsősorban a program főbb szereplőinek, a MÁV Zrt., a Magyar Közút Nonprofit Zrt., az erdészeti társaságok, a nemzeti parki igazgatóságok, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és nyolc település közreműködésének köszönhetően valósulhattak meg.
Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlése szerint például a MÁV kétszáznál is több bejelentést kapott, és eddig több mint 1000 tonna hulladékot szállított el, valamint 2021 első negyedévében további 29 helyszínt tisztít majd meg. A vasúttársaság decemberben nagyszabású kampány keretében végzett szemétszedést, az akcióban mintegy 700 dolgozó vett részt.
Az egy hét alatt összegyűjtött hulladék mennyisége elérte a 3,5 tonnát, több mint 1000 zsákot töltöttek meg a vasúti sínek mentén elszórt szeméttel. A jellemzően vonatból kidobott kommunális hulladék mellett bútorokat, elektronikus eszközöket, autógumikat is összegyűjtöttek a munkák során.
A többi résztvevő is igen aktív volt, az erdészeti társaságok és a nemzeti park igazgatóságok pedig a HulladékRadar applikáción keresztül kaptak értesítést az illegális lerakókról. Az applikációról már mi is írtunk, minden természetjáró mobilján ott a helye.
A HulladékRadar applikációnak eddig mintegy 11 ezer felhasználója van, akik december közepéig 8210 alkalommal tettek bejelentést jogellenesen elhelyezett hulladékról. Az 5 köbméteres mennyiséget meghaladó szemét ebből több mint 1500, az 1-5 köbméter mennyiség közötti pedig 3863. A bejelentők 1232 gumiabroncsot, valamint 540 darab illegálisan elhelyezett autóroncsot is jeleztek az alkalmazás segítségével.
A bejelentések alapján az állami erdőgazdaságok december 20-ig mintegy 606 m3-nyi hulladéktól tisztították meg a kezelésükben lévő erdőterületeket, míg a nemzeti park igazgatóságok összesen 5258 köbméter hulladékot szállítottak el a program keretében.
Sűrűn látogatott turistautakat, tanösvényeket tisztítottak meg a szeméttől, de kiemelt természetvédelmi jelentőségű területek, fokozottan védett fajok élőhelyének hulladékmentesítése is megtörtént.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI)