Boris Johnson „óvatosan derűlátó” a klímacsúccsal kapcsolatban
Boris Johnson „óvatosan derűlátó” a klímacsúccsal kapcsolatban

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint az emberiség már nem áll olyan reménytelenül vesztésre a klímaváltozás elleni mérkőzésen, mint az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló, két napja kezdődött 26. ülése (COP26) előtt.

A brit kormányfő keddi glasgow-i sajtóértekezletén az első két nap eredményeit méltatta. Ahogy mondta, a G20-ak hétvégi római csúcstalálkozójáról hazafelé tartva még úgy látta, hogy ha a klímaváltozás elleni küzdelem futballmeccs lenne, az emberiség 5-1 arányú vesztésre állna.

A világ hozzávetőleg 120 vezetőjével tartott kétnapi tárgyalás után azonban most már azt mondanám, hogy egy, sőt talán két góllal is feljöttünk, és úgy gondolom, hogy eljuthatunk a hosszabbításig.

–fogalmazott Johnson

A miniszterelnök szerint semmi kétség nem fér hozzá, hogy a COP26-rendezvény eddigi csúcstalálkozó-szakaszában sikerült bizonyos haladást elérni. Széleskörű egyezmény született például az erdőirtás befejezéséről és a metánkibocsátás csökkentéséről is. Ezek fényében Johnson „óvatosan derűlátó”, de hangsúlyozta, hogy a célok eléréséig még nagyon hosszú az út, és óvakodni kell a hamis remények keltésétől.

A brit miniszterelnök elmondta: a karbonsemlegesség elérésén dolgozó országok részaránya a globális hazai össztermékből (GDP) most már meghaladja a 90%-ot, jóllehet nemrégiben ez az arány még nem egészen 30% volt.

António Guterres, az ENSZ főtitkára ugyanakkor a BBC televíziónak nyilatkozva kedden kijelentette: nagyon nehéz lesz teljesíteni azt a nemzetközi vállalást, amelynek célja, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg az 1,5 fokot. Guterres szerint e célkitűzést fenn lehet tartani, de őt nagyon aggasztják a geopolitikai megosztottságok, mindenekelőtt a fejlett és a feltörekvő gazdaságok közötti együttműködés problémái.

A főtitkár szerint a további tárgyalásokon az országok közötti bizalomhiány lesz a legnagyobb akadály. Ennek nyomán még nagyon hosszú út vezethet az ésszerű kompromisszum eléréséig.

Az állam- és kormányfők a glasgow-i COP26-értekezlet első két napjának csúcstalálkozója után távoznak a skóciai nagyvárosból, és az ülés további szakaszában a kormányok által tett vállalások technikai kidolgozása kerül napirendre szakértők részvételével. (MTI)

search icon