Újabb rangos elismerésben részesült a BorsodChem Zrt. A vegyipari vállalat a Green Awards powered by Green Cloud pályázaton „Az Év Zöld Nagyvállalata” címmel gazdagodott. A díjat a cég képviseletben Liktor Dénes, Director EHS a Sustainable World konferencián vehette át.
Felelősen gondolkodó nagyvállalatként a fenntarthatóság a BorsodChem Zrt. számára kulcsfontosságú célkitűzés. Európa egyik piacvezető műanyag-alapanyag és szervetlen vegyianyag gyártója az elmúlt időszakban olyan környezetkímélő átalakításokat vitt véghez, amelyeknek köszönhetően pályázhatott a Portfolio Csoport a Green Cloud és Dandelion Group közös együttműködésével meghirdetett Green Awards-on Az Év Zöld Nagyvállalata kategóriában.
A „Rekultivációs és fejlesztési folyamatok fenntarthatósági szempontú összehangolása” című pályamunka kitért több, az elmúlt években végrehajtott, a fenntartható fejlődés irányába ható projekt ismertetésére, így például a vállalat régmúlt ipari tevékenységeiből fennmaradt, használaton kívüli épületek bontására és tájba illesztésére tett törekvéseire. Továbbá a bontási munkálatok és a rekultivációs tevékenységek összehangolásával az ott keletkező hulladékok építőanyagként való hasznosítására, amivel hozzávetőlegesen 48 750 tonna építőanyagot váltottak ki.
A sósvizes medencéik tájba illesztését is összehangoltan végezte a vállalat az új, barnamezős, fenntarthatósági szempontok alapján tervezett IV. telepének építésével. Az épületek alapozásából és egyéb földmunkákból kikerülő több tízezer tonna földet felhasználták a korábban sósvíz tárolásra használt medencék feltöltésére. A medencék környezeti visszaállítása során az Aggteleki Nemzeti Parki Igazgatósággal együttműködve két medencét a madarak számára vizes élőhellyé alakítottak, amely azóta számos védett madár- és állat-, illetve növényfaj otthonává vált. A részben EU támogatású LIFE klímaadaptációs projekt keretében egy madármegfigyelő tornyot és egy tanösvényt is kialakítottak a terület mellett.
A bontásokból származó, bevizsgáltan nem szennyezett hulladékokat a régi hulladéklerakók feltöltésénél is felhasználták, ahol eddig több mint 200 000 tonna anyagot hasznosítottak. A hulladék helyszínre szállításához egy új megközelítő utat építettek, mely a lakott területek elkerülésével csökkenti a közutak forgalmát, valamint 130 000 kg CO2 kibocsátás csökkenést eredményezett.
A sósvíz tározó medencék és a hulladéklerakók tájba illesztése után fő céljuk olyan barnamezős területek kialakítása, amelyen különleges tükröződés-csökkentett elemekkel ellátott napelemparkot terveznek telepíteni a létesített vizes élőhely biológiai sokféleségének megőrzése érdekében. A vállalat termeléséhez szükséges vizet biztosító Sajó-folyó mennyiségi és minőségi vizsgálatán felül, évente ökológiai állapotfelmérést is végeznek. A vizsgálat legfőbb célja a Sajóban esetlegesen bekövetkezett ökológiai állapotváltozások nyomon követése.
(forrás és képek: BorsodChem)