A brit Szülészek és Nőgyógyászok Királyi Kollégiuma a Tiszta Levegő Napja – az Egyesült Királyság legnagyobb légszennyezési kampánya – alkalmából arra figyelmezteti a kormányt, hogy többet kell tennie a terhes nők és csecsemőik egészségének védelme érdekében a növekvő légszennyezéssel szemben.
Az Egyesült Királyságban végzett kutatások szerint a születés előtti légszennyezésnek való kitettség potenciálisan károsíthatja a magzat növekedését, valamint nagyobb eséllyel vezethet az alacsony születési súlyhoz és a gyermekeknél a tüdőfunkció kismértékű csökkenéséhez. Mindemellett nemzetközi kutatások is azonosították a légszennyezés és a csökkent termékenység közötti lehetséges kapcsolatot, a légszennyezés növeli a vetélés, a gyermekkori autizmus és a terhes nőknél a preeklampszia kialakulásának kockázatát is.
Dr. Victoria Bills, szülész szakorvos és magzati orvoslással foglalkozó szakember elmondta:
A klinikai gyakorlatomban egyre több olyan nővel találkozom, aki aggódik amiatt, hogy a belélegzett levegő milyen hatással van rájuk és a gyermekükre. Az egyén számára nehéz csökkenteni a szennyezőanyagoknak való kitettséget, hisz az embereknek gyakran nem adatik meg az a luxus, hogy megválasszák, hol élnek vagy milyen munkát végeznek, ezért van szükségünk helyi, nemzeti és nemzetközi fellépésre, hogy valóban megvédjük egészségünket ezektől a szennyező anyagoktól. (…) Bár a tárgyalt kockázatnövekedés statisztikailag jelentős, szeretnénk megnyugtatni a nőket, hogy az egyénre nézve még mindig csak csekély kockázatot jelent.
Az egészségügyi vezetők azt követelik, hogy az Egyesült Királyság kormánya sürgősen tegyen jogilag kötelező érvényű kötelezettségvállalást arra, hogy legkésőbb 2030-ig elérje az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott határértékeket a szállópor koncentrátum kapcsán. A szakértők szerint a közúti közlekedés visszaszorítása a légszennyezés csökkentésének egyik legfontosabb módja, és felszólított arra, hogy ezen a területen még többet kell tenni.
(Independent – fotó: pixabay)