2024. december 2-án ismét megrendezik a Budapest Climate Summit-ot, Közép- és Kelet-Európa vezető klíma konferenciáját. Az esemény fókuszában a fenntartható átalakulás és a zöld átmenet legfontosabb kérdései állnak.
A konferenciát Áder János, Magyarország volt köztársasági elnöke, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitja meg. Az idei esemény főbb témái között szerepel az energia szektor jövője, amely kulcsfontosságú kérdés, hiszen az energiamix átalakulása, a megújulók növekvő szerepe, a dekarbonizáció, valamint az ellátásbiztonság és a megfizethetőség kihívásai mind meghatározzák a szektor fejlődését.
A kérdést olyan szakértők világítják meg, mint Ürge-Vorsatz Diána, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) alelnöke, Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese, Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója, Vajta Mátyás, a HUPX vezérigazgatója és Beck Zsófia, a Boston Consulting Group ügyvezető igazgató partnere.
A konferencián Bart Vermeulen, az ExxonMobil európai kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója bemutatja a vállalat átfogó előrejelzését az energiaipar átalakulására vonatkozóan. Steiner Attila, energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár Magyarország soros EU elnöksége alatt elért legfontosabb eredményekről beszél majd, míg Botos Barbara, Magyarország klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete beszámol a COP29-en elhangzott következtetésekről.
Szó lesz még a fenntartható pénzügyek és befektetések szerepéről, a konferencián Laurent Maurin, az Európai Beruházási Bank szakértője, Szege György, az MBH Bank ESG és Fenntarthatósági vezetője, Miklós Rozália, az MSCI ügyvezető igazgatója, Hámori Réka, a Magyar Bankszövetség vezető közgazdásza, Török József, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány befektetési igazgatója és Plester Tamás, az Erste Investment EMEA olaj- és gázipari elemzője megtárgyalják, hogyan válhat a fenntartható finanszírozás a klímaváltozás elleni küzdelem kulcsfontosságú eszközévé.
Az energiaszektor átalakulását szemléltetve több ígéretes technológia is bemutatásra kerül. A nukleáris energia, ezen belül a kis moduláris reaktorok (SMR-ek) rugalmasságukkal és költséghatékonyságukkal jelentős szerepet kaphatnak az energiatermelésben.
A Budapest Climate Summit-on olyan szakértők vitatják meg a nukleáris energia lehetséges szerepét az ellátásbiztonság megteremtésében mint Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora, Kiss Csaba, az MVM Energy Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese és nukleáris igazgatója, Alexis Honner, a Rolls-Royce SMR üzletfejlesztési menedzsere, Michael Bryant, az URENCO marketing és értékesítési alelnöke.
Ezentúl a konferencián bemutatásra kerül a biogáz és biometán, amelyek szintén alternatív megoldások lehetnek a fenntarthatóbb és tisztább energiaellátásban, többek között olyan szakértők részvételével, mint Tóth Kornél, a MOL Csoport DS értéklánc és projekt menedzsment csoport vezetője.
A Budapest Climate Summit-on szó lesz még a start-upok szerepéről a zöld gazdasági átállásban. A konferencián bemutatkozó vállalatoktól megtudhatjuk, hogy az új technológiák és üzleti modellek hogyan segíthetik elő a megújuló energiaforrások terjedését, és miként válhatnak ezek a cégek a fenntartható fejlődés kulcsszereplőivé.
További információ és regisztráció a konferencia weboldalán!
Fotó: Canva