A vonuló darvak minden ősszel tömegesen jelennek meg a Hortobágyi Nemzeti Parkban (HNPI). A hajnali és alkonyi egén áthúzó, hangosan krúgató csapataikat hazánk egyik leglátványosabb természeti jelenségének tekinthetjük – írja a park honlapja.
A hazánkon átvonuló darvak 95%-a a Hortobágyon vonul át, közben pedig több hónapot is eltöltenek a térségben. A madarak szeptembertől szakaszosan érkeznek, annak megfelelően, ahogy az északi költőterületek időjárása egyre hidegebbre fordul, ezzel párhuzamosan pedig a hozzáférhető táplálék mennyisége is csökken.
A táplálék mennyisége miatt egyébként a hazai szakemberek is aggódtak, az idei pusztító aszály ugyanis teljesen kiszárította a természetes vizes élőhelyeket és jelentős kiesést eredményezett a kukorica termésében. Előbbi azért lényeges, mert a darvak számára a sekély vizű élőhelyek jelentik az ideális alvóhelyet, utóbbi pedig azért, mert az aratás során lehulló szemek jelentik a madarak legfőbb táplálékforrását amíg a Hortobágyon tartózkodnak.
A darvak szerencsére – és kis segítséggel – így is meg tudják oldani a kialakul helyzetet. Egyfelől szeptemberben a hazai csapadékátlag háromszorosa hullott a régióban, létrehozva több kisebb-nagyobb vizes élőhelyet a pusztákon, míg a HNPI munkatársai több helyen végeztek ökológiai vízpótló természetvédelmi árasztást a nyár végén. A darvak pedig kukorica helyett a puszták füvén táplálkozva is remekül érzik magukat.
A nemzeti park szakemberei által heti rendszerességgel végzett szinkronszámlálás adatai szerint a térségében jelenleg 125 ezer daru tarózkodik. Mint írják, ez a szám átlag feletti, így az előzetes várakozásokra is jelentősen rácáfolt. (hnp.hu)
Fotók: Szilágyi Attila – facebook.com/HortobagyiNemzetiParkIgazgatosag