Ami a fejlett világban élők számára egy sürgető, de csak a távoli jövőt elfelhőző probléma, Dél-Ázsiában már emberek százainak az életébe került, és az eddigieknél jóval súlyosabb menekültválsággal fenyeget.
Csaknem hatmillió embert fenyegetnek az áradó folyók Dél-Ázsia-szerte, ahol eleve százezrek kényszerültek otthonuk elhagyására a monszunnal járó erős esőzések miatt. Szakértők szerint Indiának 5 éve maradt, hogy a csökkenő talajvízszintből eredő krízisre megoldásokat találjon, különben több mint 100 millió ember maradhat megfelelő vízforrás nélkül – írja a CNN.
Afganisztán mezőgazdasággal foglalkozó régióiból milliók menekülnek a szárazság nyomában járó éhezés elől, Bangladesben a monszun utakat tett járhatatlanná és közösségeket szigetelt el.
Dél-Ázsiai mezőgazdasága mindig erősen ki volt szolgáltatva a monszunnal érkező csapadéknak. Márpedig egy Nature-ben publikált tanulmány szerint az elmúlt évtizedekben az Indiai-óceán felmelegedése, az El Niño gyakoribbá válása, a levegőszennyezés és a talajművelésben bekövetkezett változások együttes hatására a monszun változékonyabbá és kiszámíthatatlanabbá vált.
A csapadék mennyisége folyamatosan csökkent, ugyanakkor a szélsőséges, nagy intenzitású, áradásokkal és földcsuszamlásokkal járó esőzések gyakoribbá váltak.
Az egyre növekvő hőmérséklet, a vízhiány és a súlyos áradások együttesen komolyan felvetik annak a lehetőségét, hogy India egyes részei az ember számára lakhatatlanná válhatnak. És nem csak Indiáról van szó: az egészséges ember számára is végzetes hőmérséklettel járó hőhullámok gyakoriságának növekedésétől lehet tartani nemcsak Dél-Ázsiában, de a Közel-Kelet és Észak-Afrika egyes területein is.
Ez is mutatja, hogy a klímaváltozással járó krízis nem egyformán és nem egy időben érinti (majd) a Föld különböző régióit, de kétségkívül valamennyiünk életére hatással lesz. Bizonyos területek csak kezelhető mértékű hőséggel és változékony időjárással szembesülnek, máshol az extrém időjárási szélsőségek, a tengerszint emelkedése, a talaj leromlása nyomán súlyos tömegek süllyedhetnek nyomorba és kényszerülhetnek az éhhalál vagy a menekülés közti – nem kétséges kimenetelű –választásra.
Forrás: https://edition.cnn.com/2019/07/17/asia/india-nepal-flooding-climate-refugees-intl-hnk/index.html