A delhi hatóságok bejelentették, hogy egy hétre bezárják az iskolákat, mivel az indiai fővárosban a szmog miatt fenyegető egészségügyi vészhelyzet állt elő. Delhi a világ egyik legszennyezettebb városa, ahol a gyárak és a járművek kibocsátásának, valamint a mezőgazdasági tüzek füstjének veszélyes keveréke minden télen szürkére színezi a levegőt. A kórházak arról számoltak be, hogy jelentősen megnőtt a légzési nehézségekre panaszkodó betegek száma.
„Hétfőtől kezdve az iskolákat bezárják, hogy a gyerekeknek ne kelljen szennyezett levegőt lélegezniük” – mondta Arvind Kejriwal, Delhi főminisztere.
Kejriwal elmondta, hogy vasárnaptól kezdődően négy napon át nem engedélyezik az építési tevékenységeket, hogy csökkentsék a hatalmas nyitott építkezésekből származó port. A kormányhivatalokat arra kérték, hogy otthonról dolgozzanak, és a magánvállalkozóknak is azt tanácsolták, hogy ragaszkodjanak az otthonról történő munkavégzéshez. Felszólították a lakosokat, hogy korlátozzák a szabadtéri tevékenységeket.
Delhi kormánya évek óta fogadkozik, hogy megtisztítja a város levegőjét. A mezőgazdasági hulladék égetése – amely minden télen nagyban hozzájárul a város szennyezettségi szintjéhez – a legfelsőbb bírósági tilalom ellenére is folytatódik. A főváros környékén gazdálkodók tízezrei égetik el a tél kezdetén a tarlót, hogy a nemrég betakarított szántóföldeket megtisztítsák a búza számára.
A kormányzati adatok szerint az idei szezonban volt a legmagasabb a mezőgazdasági tüzek száma az elmúlt négy évben. Az év elején a delhi kormány megnyitotta az első „szmogtornyot”, amely 40 óriási ventilátort tartalmaz, amelyek másodpercenként 1000 m3 levegőt pumpálnak át a szűrőkön. Ezekről a ventilátorokról ebben a cikkben részletesebben is olvashatsz. A 2 millió dolláros létesítmény a mérnökök szerint felére csökkenti a levegőben lévő káros részecskék mennyiségét, de egyenlőre csak egy négyzetkilométeres körzetben.
Forrás (theguardian)