Tótkomlós felett az ég… Meghökkentően szép és félelmetes égi jelenség
Tótkomlós felett az ég… Meghökkentően szép és félelmetes égi jelenség

Ha ilyen felhőt látunk, érdemes védett helyre húzódnunk, mert erős vihart jelezhet. A mammatus felhők kialakulása az erős feláramlással járó zivatarokhoz köthető. A feláramló levegő a tropopauzának ütközve horizontálisan szétterül, létrehozva a zivatarok üllőre emlékeztető alakját. Ennek az „üllőnek” alsó felén a nagy labilitásnak köszönhetően alakulnak ki ezek a felhődudorok (=mammák), melyeket a tömegvonzás és a csapadékhullás is erősít.

Az Érdekes Világ összeállítása szerint a Mammatus felhő (avagy mammatocumulus) olyan ritka felhőképződmény, mely a cumulonimbus felhő lehetséges velejárója. Olyan felhődudorokból áll (a latin ,,mamma”, = mell szóból), melyek a zivatarfelhők üllőjének alsó részéről lógnak alá. A mammatus mindig az érett stádiumban lévő cumulonimbusokhoz társul, tehát az esős idő előjele.

Ha mammatust látunk, jobban tesszük, ha gyorsan fedett helyre megyünk, általában erős viharokat jelez.

A mammatusok a Déli-sarkvidék kivételével az egész Földön megjelenhetnek 4500-7500 méteres magasság között, leggyakoribbak a forró égövön. Környezetükben erős eső, széllökések, jégeső, turbulenciák, villámlás és tornádó is előfordulhat. Ha mammatust látunk, jobban tesszük, ha gyorsan fedett helyre megyünk, általában erős viharokat jelez.

 

Mammatus lenyűgöző mozgóképen  Fotó: youtube.com

Forrás: https://www.idokep.hu/hirek/kulonleges-felhotipus-jelent-meg-csutortokon-delen

search icon