Egy mag, ami vetés után befúrja magát a földbe
Egy mag, ami vetés után befúrja magát a földbe

A természet ihlette ezt az új, környezetbarát módszert, ahol akár drónról is hatékonyan elvethetők a nagy méretű magok.

Teljesen önműködő, olcsó és környezetbarát vetőszerkezetet találtak ki az amerikai Carnegie Mellon Egyetem (CMU) kutatói. Az alapanyag hétköznapi: vékony tölgyfa forgácsok, amelyeket speciális folyadékba áztatva föltekernek, majd megszárítanak. Így egy kicsiny, háromkarú eszköz jön létre, aminek a csúcsára illesztik a magot. Majd a magokat tömegével kiszórják a talajra, amely művelethez a kísérlet során drónokat használtak.

Amint esni kezd, az apró karok kitágulnak, száradáskor pedig összehúzódnak. Így forgatónyomaték keletkezik, ami a spirális szerkezet végén lévő magot valósággal belefúrja a talajba. Legfőbb előnye ennek a megoldásnak, hogy automatikus, nem jár taposással – se ember, se gép nem kell, hogy rámenjen a földre –, végül a „bionikus vetőgép” lebomlik. Ráadásul a háromkarú spirálok mérete variálható, így nagyobb fák magjai is biztonsággal elültethetők. A nemzetközi csapat kínai, indiai és amerikai tudósai a természettől lesték el ezt a trükköt. Mintájuk a gólyaorrfélék családjába tartozó Erodium nemzetség volt, ami kereken nyolcvan fajból áll.

Bővítették az egyik legfontosabb vetőmagbank készletét

Hazai kertekben leggyakoribb képviselője a bürökgémorr (Erodium cicutarium), ami gyógynövényként is ismert, és erős vérzéscsillapító hatással rendelkezik. Termései ötös csoportokban, „előfeszített” állapotban alakulnak ki, beérve könnyen szétpattannak, közben pedig több méterre repülnek. Végül a fenti módon belefúrják magukat a talajba – akár 2,5 cm mélyre – amihez elég a páratartalom napszak szerinti változása. Korábban már az űrtechnológiával foglalkozó szakemberek is felfigyeltek erre, pont az energiát nem igénylő mechanizmusa miatt. Mindezt digitális tervezéssel és gyártással szeretnék tömegesen felhasználhatóvá tenni a CMU kutatói.

(forrás: haszon.hu)

search icon