A kutatók zseniális ötlettel álltak elő a megújuló energia tárolásával kapcsolatos gondjaink megoldására: a felhőkarcolókat gyakorlatilag hatalmas, gravitációs energiával működő akkumulátorokká alakítanák.
Az ausztriai Nemzetközi Rendszerelemző Intézet (IIASA) csapata azt javasolja, hogy használjuk ki a toronyházak függőleges magasságát. Az új rendszert Lift Energy Storage Technology (LEST) néven nevezték el.
Az elképzelés szerint autonóm robotok segítségével nehéz ballasztokkal töltenék meg a lifteket, s amikor az energiaigény alacsony, az épület tetején tárolnák ezeket. Amikor viszont az energiafelhasználás tetőzik, a súlyokat újra a liftekbe lehetne helyezni, és visszaengedni lefelé, hogy egy generátoron keresztül extra villamos energiát termeljenek.
A tudósok szerint a LEST-rendszer lehetővé tenné, hogy az egyes épületek jelentősen csökkentsék a központi hálózattól való függőségüket, különösen a csúcsidőszakokban, miközben több megújuló energiát tárolhatnánk a beépített területeken – de mint mindig, az ördög itt is a részletekben rejlik.
„A LEST koncepciója azután jutott eszembe, hogy nemrégiben egy 14. emeleti lakásba költözve sok időt töltöttem liftben fel-le járkálva” – nyilatkozta Julian Hunt, az IIASA kutatója, az Energy című folyóiratban megjelent új tanulmány vezető szerzője.
De még rengeteg részletet ki kell dolgozni, mielőtt a magasépületek óriási akkumulátorokká válhatnak. Egyrészt a csapatnak még ki kell találnia, hogy a rendszer teljes feltöltése után hol tárolhatók az épület tetején a szükséges súlyok. Aztán ott van még az a kérdés is, hogy a súlyokat hogyan osszák szét eléggé ahhoz, hogy a mennyezetek ne omoljanak össze.
A hiányosságok ellenére azonban a csapat optimista. „Az olyan környezetbarát és rugalmas tárolási technológiák, mint a LEST, egyre értékesebbé válnak a társadalom számára egy olyan jövőben, amelyben a villamosenergia nagy része már megújuló energiaforrásokból származik majd.” – mondta a tanulmány társszerzője, Behnam Zakeri a közleményben.
Forrás (futurism.com)