Egyre nagyobb veszélyben a Golf-áramlat
Egyre nagyobb veszélyben a Golf-áramlat

Úgy tűnik, a földi éghajlatrendszerben illetve Európa klímájának szabályozásában meghatározó szerepet játszó Golf-áramlat elveszítette stabilitását. Egy friss kutatás szerint az áramlat sebessége az elmúlt 1600 évben most a legalacsonyabb, és az is könnyen elképzelhető, hogy a közeljövőben össze fog omlani.

Azt viszont egyelőre nem tudják megmondani a szakemberek, hogy ez a globális klímaváltozás szempontjából is fordulópontnak tekinthető változás mikor következik majd be. A hatásairól azonban vannak elképzelések, a modellek szerint ez brutális hatással lenne az ökoszisztémára és az emberi civilizációra is.

A Golf-áramlat hatása ugyanis nem áll meg ott, hogy enyhébb klímát biztosít Európának: világszerte befolyásolja az időjárást, hatása van a csapadék mennyiségére még olyan távoli országokban is, mint India. Az áramlat leállása nyomán Európa jóval hűvösebb hellyé válna, míg Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában csökkenne a csapadék mennyisége, Észak-Amerika keleti partjainál pedig megnőne a tengerszint.

Az áramlatot érintő legfőbb probléma a grönlandi jég olvadása, mely hígabbá teszi az óceán északi vizeit. Ez azért baj, mert eddig a sósabb, így sűrűbb északi víz alámerülése hajtotta az áramlatot, mely az Egyenlítő térségéből szállította a melegebb vizet Európába.

Niklas Boers, a német Potsdami Klímahatás-kutató Intézet kutatója, a tanulmány vezető szerzője úgy nyilatkozott, egyelőre még nem lehet megmondani, hogy a Golf-áramlatnak évei vagy évtizedei vannak hátra, de a baj bármikor bekövetkezhet. A kutató szerint nem engedhetjük meg, hogy a Golf-áramlat leálljon, ezért mindent meg kell tennünk a szén-dioxid-kibocsátás lehető leggyorsabb csökkentéséért. (Guardian)

search icon