David Hall, a Schneider Electric munkatársa öt olyan tendenciát emel ki, amelyekre idén figyelniük kell az áram- és közműszolgáltató cégeknek.
Az éghajlat-tudatosabb energiahatékonyság felé történő globális elmozdulás felgyorsította a fenntartható technológiák iránti igényt a tisztább, zöldebb és igazságosabb energiarendszer megvalósítása érdekében. A vállalkozásoknak és a fogyasztóknak egyaránt egyre nagyobb az igényük a fenntartható kezdeményezésekre.
Mindezt figyelembe véve prognosztizálja a szakember azt az öt legfontosabb trendet, amelyek 2022-ben az energiagazdálkodás forradalmának következő szakaszát táplálják majd.
Az elektromos járművek elterjedése felgyorsítja az alacsony szén-dioxid-kibocsátást
Az elektromos járművek egyre gyorsabb elterjedésével ugyanakkor tovább nő az általuk az elöregedő villamosenergia-hálózatokra nehezedő többletnyomás.
Az energiavállalatoknak és a kormánynak ösztönöznie kell az elektromos járművekre való átállást az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő felé. Ennek fontos része annak biztosítása, hogy az infrastruktúra és az áramellátás megfeleljen az elektromos járművek iránti keresletnek.
A jövőre alkalmas mikrohálózatok
Egy másik fontos terület, amelyen inkább előbb, mint utóbb meg kell kezdeni a munkát, annak biztosítása, hogy a hálózat készen álljon a digitális jövőre. Energiaellátásunk egyre nagyobb hányada származik majd olyan széttagolt megújuló erőforrásokból, mint a mikrohálózatok és az időszakos megújuló energiaforrások.
Miközben megbízható alternatívát kínálnak a hagyományos központi energiahálózat helyett, magának a hálózatnak is meg kell birkóznia az ezen új technológiákhoz kapcsolódó összetettebb és kétirányú áramlásokkal, és hatékonyabban kell nyomon követnie a kínálatot és a keresletet.
A digitális hálózatba való beruházás döntő fontosságú lesz ahhoz, hogy 2022-ben egy tisztább és hatékonyabb energiaellátó hálózatot lehessen létrehozni.
SF6-mentesség
Az SF6 (kén-hexafluorid), bár a légkörben ritkán fordul elő, az egyik legerőteljesebb üvegházhatású gáz a világon. Egy tonna SF6 ugyanolyan globális felmelegedési potenciállal rendelkezik, mint 23 500 tonna szén-dioxid.
Az elektromos iparban a legtöbb SF6-ot elektromos szigetelésekre használják. Az SF6 tiszta levegős megoldásokkal való helyettesítése alapvető fontosságú a környezeti kockázatok csökkentése érdekében az elektromos hálózatokban.
A szárazföldi szélerőművekben rejlő növekvő lehetőségek
A tiszta energiával kapcsolatos projektek, például a szélenergia növekedése elengedhetetlen egy fenntarthatóbb világ kialakításához. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a szélenergia hatékonyabb, nem termel üvegházhatású gázkibocsátást, és egyre népszerűbb megújuló energiaforrás.
A szélerőművek elektromos hálózatra való csatlakoztatása még az előnyök ellenére is számos egyedi kihívással jár, beleértve a túlfeszültségeket, és a szigorú hálózati előírásokra vonatkozó követelményeket. Jövőre a szélerőművek fejlesztőinek arra is figyelniük kell, hogy a szélerőműveket energiatárolással kombinálják, hogy rugalmasabbak legyenek.
Középpontban a nettó zéró kötelezettségvállalás a középpontban
A fenntarthatóságra való összpontosítás és a COP26 tavalyi világraszóló sikere miatt egyértelmű, hogy a vállalkozásoknak biztosítaniuk kell, hogy ez prioritásként szerepeljen terveikben.
A Schneider Electric kutatása szerint tízből több mint kilenc (91,5%) brit és írországi válaszadó azt mondta, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése prioritás a szervezet számára, és a vállalkozások negyede (27,4%) szerint ez a legfontosabb prioritás az idei évben. A fenntartható cselekvés és a szénlábnyomunk csökkentése az egyetlen módja annak, hogy elérjük a nettó zéró célokat.
Forrás (smart-energy.com)