Az elsivatagosodás elleni küzdelemről tárgyalnak az ENSZ tagállamai
Az elsivatagosodás elleni küzdelemről tárgyalnak az ENSZ tagállamai

Az ENSZ 16. Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozója péntekig tart Szaúd-Arábiában. A résztvevők arról tárgyalnak, miként lehetne kezelni az aszályok és a földek pusztulása által okozott problémát.

A témában jelenleg is zajló rijádi ENSZ-csúcstalálkozón közzétett értékelés szerint nagy ütemben folyik az egykor termékeny földterületek elsivatagosodása az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás, a vízhiány és az erdőirtás miatt emelkedő hőmérséklet miatt. A világ földterületeinek több mint háromnegyedén szárazabb körülmények voltak jellemzők 1970 és 2020 között, mint az ezt megelőző harmincéves időszakban.

A szárazabb éghajlat, ami ma világszerte hatalmas területeket érint, nem fog visszatérni a korábbi állapotába. Ez a változás újradefiniálja az életet a Földön

– mondta Ibrahim Thiaw, az elsivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezmény (UNCCD) ügyvezető titkára.

Ha folytatódik a globális felmelegedési tendencia, akkor az évszázad végére közel ötmilliárd embert érinti majd a kiszáradás Európában, az Egyesült Államok nyugati részén, Brazíliában, Kelet-Ázsiában és Közép-Afrikában. Jelenleg a világ népességének mintegy negyede érintett. Barron Orr, az UNCCD vezető tudósa arra figyelmeztetett, hogy a kiszáradás „katasztrofális hatásokhoz vezethet, amelyek érintik a hozzáférést a vízhez, és még közelebb sodorhatják az embereket és a természetet a katasztrofális fordulóponthoz”, amikor már nem lehet visszafordítani az éghajlatváltozás káros hatásait.

A közzétett jelentés szerint a mezőgazdaság és az állattartás különösen veszélyeztetett, ami világszerte élelmezési bizonytalansághoz vezethet. Az elsivatagosodás emellett az elvándorlás felerősödését is maga után vonhatja. Ez a tendencia főként Dél-Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában figyelhető meg.

Bár az értékelés szerint az aszály nagyon káros, lehetséges az érintett földterületek helyreállítása, e „könyörtelen fenyegetés” ellen azonban tartós intézkedésekre van szükség. A hosszabb távú megoldásokról – mint például az éghajlatváltozás megfékezése – nem sok szó esett eddig Rijádban. A házigazda Szaúd-Arábiát régóta bírálják, amiért más fórumokon akadályozza az előrelépést a fosszilis tüzelőanyagok használatának visszaszorítása terén.

Az ENSZ azt javasolja a világ országainak, hogy javítsák földhasználati gyakorlatukat, hatékonyabban használják fel a vizet, például kevesebb vizet igénylő növényt termesszenek, valamint jobb öntözési módszert alkalmazzanak. A szakemberek szerint az alaposabb nyomon követés is fontos lenne, hogy a közösségek előre tervezhessenek, illetve nagyszabású erdőtelepítési projektek finanszírozására is szükség volna.

Andrea Toreti, a jelentés egyik vezető szerzője szerint a problémák kezeléséhez az országoknak jobban együtt kell működniük. „Összehangolt nemzetközi fellépésre és rendíthetetlen elkötelezettségre van szükség.”

(Szabad Európa)

Fotó: Pixabay

    search icon