A klímaváltozás nyomán száz éve a jég alatt megbúvó relikviák kerültek elő az olasz Alpokban, melyek az úgynevezett fehér háború kegyetlen történetéről mesélnek.
Az első világháború idején a Stelvio-hágó feletti, 3095 méter magas Monte Scorluzzo hegycsúcsán egy barlangba épített barakkban húzta meg magát az osztrák-magyar hadsereg 20 katonája három és fél éven át, miközben a fehér háborúnak is nevezett harcokban az olasz csapatok ellen küzdöttek az Alpok fagyos vonulatai közt.
A fehér háború relikviái egyébként nem most kezdtek feltűnni, már az 1990-es évek óta, amikorra a klímaváltozás már kezdetét vette, kerülnek elő a térségből különféle emlékek, legtöbbször fegyverek, szánkók, levelek és naplók de időről-időre elesett katonák maradványai is.
Az elmúlt években kiolvadt barakkról korábban is tudtak már a kutatók, azonban 2015-ig a jég megakadályozta azt, hogy beléphessenek a barlangi építménybe. A most feltárásra kerülő helyszín leletanyaga igen gazdag, mert amikor 1918-ban a háború véget ért, a katonák szinte minden holmijukat otthagyták, a szalmából készült ágyaktól a ruhákon és a képeslapokon át a konzervekig. A nagy háború e kegyetlen fejezetének most feltárásra kerülő emlékeiből jövőre nyílhat kiállítás a lombardiai Bormióban.
A barakk a fehér háború időkapszulája, mely segít megértenünk, milyen szélsőséges, ínséges körülmények között éltek a katonák. A tudás azonban, melyet ma össze tudunk gyűjteni az ereklyékből a klímaváltozás negatív hatásainak pozitív következménye.
– mondta Stefano Morosini, a Stelvio Nemzeti Park történésze
Az elmúlt évtizedekben egyébként tucatnyi holttest bukkant elő az olvadó jég alól. Velük a szakemberek vélekedése szerint jórészt a lavinák, a meredek hegyekről történő lezuhanás vagy egyszerűen a kihűlés végzett.
Ahol a gleccsereken harcok folytak, két-három évente találnak holttesteket.
–mondta Marco Ghizzoni múzeológus
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(The Guardian) Fotók: Stelvio National Park