Eltűnnek az elefántok előhelyei
Eltűnnek az elefántok előhelyei

Az ázsiai elefánt történelmi élőhelyének több mint 3 millió négyzetkilométernyi területe veszett el mindössze három évszázad alatt – derül ki Shermin de Silva által vezetett kutatásból.

A veszélyeztetett elefántok, Ázsia legnagyobb szárazföldi állatai, a kontinens egészét behálózó füves ökoszisztémákban éltek. A kutatók a 850 és 2015 közötti földhasználati adatokat elemezve a Scientific Reports című folyóiratban ismertetik a nyugtalanító helyzetet, amelyben becsléseik szerint az elefántok élőhelyeinek több mint 64%-a veszett el Ázsia-szerte. 

Míg az elefántok élőhelyei az 1700-as évek előtt viszonylag stabilak maradtak, a gyarmati kor földhasználati gyakorlata Ázsiában – beleértve a fakitermelést, a földművelést és a mezőgazdaságot – több mint 80%-kal, 99 000 négyzetkilométerről 16 000 négyzetkilométerre csökkentette az átlagos élőhelyek méretét. Az éghajlatváltozás szintén hozzájárult az élőhelyek csökkenéséhez az elmúlt évszázadban. 

A tanulmányból egyértelműen látszik, hogy a napjainkban megmaradt elefántpopulációk nem rendelkeznek megfelelő méretű területekkel. Ez veszélyeztetheti az emberek és az elefántpopulációk békés együttélését, mivel az elefántoknak így alkalmazkodniuk kell az ember által uralt területekhez.

A szerzők szerint sokkal több munkára van még szükség ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk határozni milyen jövőbeli veszélyek fenyegetik ezeknek az élőhelyeknek az eltűnését. Továbbá nagy szükség van az élőhelyek helyreállítására annak érdekében, hogy megakadályozzuk a konfliktusövezet határán élő emberek és vadon élő állatok békés együttélésének hanyatlását. 

(Forrás: phys.org)

search icon