Nyolc „esőcsináló” repülőgépet tervez beszerezni Románia uniós forrásból azért, hogy mérsékelje az egyre csökkenő csapadékmennyiség következtében kialakuló aszályveszélyt, emellett héliummal töltött léggömböket és földi generátorokat is bevetnének.

Először 2019-ben próbálták ki ezeket a repülőgépeket az országban, majd 2021-ben Dél-Romániában, 2022-ben pedig a Partiumban, Arad és Szatmárnémeti térségében is használták őket. Gheorghe Caunei, a jégeső-elhárító rendszert működtető hatóság (ASNACP) igazgatója arról számolt be, hogy négyzetméterenként 5-30 liter csapadékot sikerült ilyen módon kipréselni a felhőkből. A gépeket ezüst-jodáttal vagy sóval töltött pirotechnikai töltényekkel szerelik fel, a felhőkbe juttatva ezek beindítják a csapadékot eredményező aeroszolképződést.

A héliummal töltött lufik felbocsátására alkalmas berendezést Franciaországból kölcsönözték, ezek a léggömbök ugyancsak ezüst-jodáttal vagy sóval töltött töltényekkel vannak ellátva. A fellövés helyétől 5-10 kilométerre keletkező csapadék mennyisége 5-20 liter négyzetméterenként. A földi esőgenerátort 2022  novemberében kezdték el tesztelni. Ezek szintén ezüst-jodáttal működnek, és maguk a termelők is működtethetik, bár az műszaki engedélyeztetés hosszadalmasabb.

Romániát az elmúlt három esztendőben súlyos aszály sújtotta, a talajvíz mennyisége az ország túlnyomó részén ma is jóval kisebb az optimálisnál. A folyók vízhozama hozzávetőleg 30 százalékkal marad el a sokéves átlagtól. 

(Forrás: magyarnemzet.hu)

hirdetés
Exit mobile version