Az invazív szúnyogfajok 2020-as megfigyelése során először fedezték fel Szlovákiában az Ázsiában őshonos Aedes japonicus-t, azaz a japán bozótszúnyogot.
A korábban már hazánkban is feltűnő invazív faj megjelenése azért jelent komoly problémát, mert egyedei olyan, a térségben nem ismert és veszélyes vírusokat hurcolhatnak be, mint a japán agyvelőgyulladást okozó vírus, a chikungunya vírus, a dengue-láz vagy akár a Zika-vírus.
A magyar nyelvű ujszo.com-on megjelent cikkben megszólal a Szlovák Tudományos Akadémia Biomedikai Központjának szúnyogokkal foglalkozó szakértője, Viktória Čabanová, aki a rovarok elleni védekezésre hívja fel a figyelmet. Szerinte most az a legfontosabb, hogy a szaporodásukat meg tudjuk előzni.
Ezek a szúnyogok főként üreges fákat keresnek, de a petéiket például olyan kidobott gumiabroncsokba is lerakják, amelyek belsejében pang a víz. Az új élőhelyükön akármilyen edénybe, tartályba, konténerbe is lepetéznek, amelyben vizet találnak, ezért konténerfajnak is nevezik őket.
– mondta Čabanová.
Északi szomszédunk nincs egyedül a problémával. Nálunk egy másik, szintén veszélyes faj, a tigrisszúnyog már 2014 körül megjelent, de feltehetően a japán bozótszúnyog jelenlétével is rendszeresen számolnunk kell már.
Ahogy a forbes.hu-n megjelent korábbi interjúban Dr. Kurucz Kornélia biológus kifejti, bár a klímaváltozás segíti a szúnyogok túlélését a mi vidékünkön, idekerülésükért nem a felmelegedés a felelős. Az hogy idekerültek sokkal inkább az emberi beavatkozásnak, a kereskedelemnek és a turizmusnak tudható be.
A szúnyogok monitorozásában, és így az ellenük való védekezésben bárki részt vehet, akár már egyetlen okostelefonnal is. A Mosquito Alert nevű, magyar nyelven is elérhető applikációt letöltve a szúnyog fotóját csatolva jelenthetjük az észlelést. A szakértők azt javasolják, hogy a fotó készítése előtt fagyasszuk le a szúnyogot (egy pohár és egy papírlap segítségével elfogva), mert így jóval könnyebb dolgunk lesz.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
Borítókép: wikipedia/Aedes_japonicus