Európa-szerte sikertelenül veszik fel a harcot az államok állampolgáraik védelmében, akik így káros mértékben szennyezett levegőt lélegeznek be nap mint nap.
Hiába az uniós jogszabályok, a kormány ígéretei és az évek óta tartó kampányok, a mezőgazdaságból, fűtésből és a járművekből származó szennyező anyagok meghaladják az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelveinek megfelelő mennyiséget a levegőben.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség hétfőn közzétett adatai szerint csak Írországban, Izlandon, Finnországban és Észtországban megfelelő a szálló por koncentráció szintje – a légszennyezés egyik legveszélyesebb formája – a WHO iránymutatásai szerint.
Az új EEA-elemzés a 2018-ban Európa-szerte, több mint 4000 megfigyelőállomáson gyűjtött, legfrissebb hivatalos levegőminőségi adatokon alapul.
Ahogy az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elemzésében is olvashatjuk, bár a 2018-as levegő szennyezettségi eredmények javulást mutatnak a 2009-es adatokhoz képest, de még így is rettenetesen nagy a légszennyezés káros egészségügyi hatása.
Az EEA értékelése szerint a finomrészecskéknek való kitettség 2018-ban mintegy 417 000 idő előtti halálozást okozott 41 európai országban.
E halálesetek közül mintegy 379 000 az EU 28 tagállamában történt, míg 54 000, illetve 19 000 korai haláleset tulajdonítható a nitrogén-dioxidnak (NO2), illetve a talajközeli ózonnak (O3).
Ebből Magyarországon a légszennyezésre visszavezethető halálesetek száma 2018-ban 14.540 volt.
Virginijus Sinkevičius, az EU környezetvédelmi biztosa szerint bár történt előrelépés, de felszólította a tagállamokat, hogy tegyenek többet, és cselekvési tervet ígért az európai zöld megállapodás részeként.
„Jó hír, hogy a levegő minősége javul a végrehajtott környezetvédelmi és klímapolitikának köszönhetően” – mondta. „De nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hátrányokat – a légszennyezés miatt korai halálozások száma még mindig túl magas.
A kormányok nem teljesítették az uniós célokat
– közölte az EEA.
Az EU szabályai szerint minden tagállamnak be kellett volna nyújtania egy tervet a levegőszennyezés egészségügyi korlátok közé szorítására 2018-ban. Olaszország terve azonban még mindig kidolgozás alatt áll, míg Görögország, Luxemburg és Románia még nem nyújtott be tervet.
(Guardian/EEA)