Egy farkas is lehet beporzó?
Egy farkas is lehet beporzó?

Az etióp farkasok előszeretettel nyalogatják egy helyi virág édes nektárját, eközben orrukra és szájukra pollen tapad, ami az első ismert, beporzást végző nagy testű ragadozókká teszi őket.

A New Scientist publikációja szerint az Afrikában őshonos fáklyaliliom május végétől egészen októberig virágzik. Ilyenkor hatalmas mezők borulnak vörösbe a virágoktól, amelyek később aztán élénk sárga színűvé változnak. A növény rikító színe és édes nektárja számos állatot vonz, köztük rovarokat és madarakat, de néha az emberek is használják a kávé édesítésére.

Az Oxfordi Egyetem munkatársai arról számoltak be, hogy még a jellemzően rágcsálókkal táplálkozó etióp farkasok is szívesen fogyasztják az ízletes virágnedvet. A kutatók új tanulmányukban arról írnak, hogy tavaly több farkast is nyomon követtek és azt találták, hogy némelyikük akár 20-30 virágot is megnyalhat, amikor ellátogat egy mezőre.

Az állatok élvezettel, hosszú időn keresztül nyalogatják az édes nektárt, közben pedig pofájukat teljesen belepi a virágpor. Viselkedésükkel így nemcsak tápanyagokhoz jutnak, de beporzó feladatot is ellátnak, ezzel segítik a növények szaporodását.

Az etióp farkasok a világ legritkább kutyaféléi és egyben Afrika legfenyegetettebb ragadozói. Mára kevesebb mint 500 példányuk él mindösszesen.

(New Scientist / 24.hu)

Fotó: Stock photo

search icon