
Az április 7-én kezdődő Fenntarthatósági Témahét a hazai és határon túli nevelési-oktatási intézmények oktatóit, diákjait és szakmai partnereket szólítja meg programok és pályázatok révén. Fontos momentuma az április 8-án megrendezett nyitórendezvény, mely során az előző évi Témahét legaktívabb közreműködőit Zöld Tündér díjakkal jutalmazták.
A 2025-ös, 10. Fenntarthatósági Témahét állandó témái mellett (hulladék, fogyasztóvédelem és tudatos fogyasztói magatartás) kiemelt szerepet kapott a talaj és biodiverzitás, a zöldenergia-források és a mesterséges intelligencia. A jubiláló programot eredetileg az ENSZ által megfogalmazott 17 globális cél 2015-ös bevezetése hívta életre, melynek fővédnöke, aktív támogatója és résztvevője Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A Fenntarthatósági Témahét megnyitójára a Parlament Delegációs termében került sor. A rendezvényen a szervező Alapértékek Nonprofit Kft. ügyvezetője, Matolcsy Miklós köszöntötte a résztvevőket, a megvalósítást támogató minisztériumok, nagyvállalatok, szakmai szerveztek képviselőit, az előző évek Témahetein aktívan közreműködő meghívott pedagógusokat és diákokat.
Fotó: glix.hu/Hajnal Péter
Matolcsy Miklós kiemelte, hogy a jubileumi Témahét rekordot döntött: 1902 iskola 450 000 diákja regisztrált rá. Összehasonlításképp az első ilyen hét 60 000 diák részvételével zajlott.
Mi a Zöld Tündér díj?
Minden évben vannak olyan intézmények, oktatók és diákok, akik kiemelkednek odaadásukkal, ötleteikkel, tetteikkel. A Zöld Tündér díj azokat a fenntarthatóság iránt elkötelezett szakembereket, szervezeteket, intézményeket, pedagógusokat és diákokat ismeri el, akik kiemelkedő szerepet töltöttek be a Témahét programjainak megvalósításában.
Az idei Zöld Tündérek
A Legaktívabb iskola Zöld Tündér-díjat az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium nyerte el. Idén a legaktívabb tanár díjat három pedagógus vehette át,, Seres Erzsébet, az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium pedagógusa, valamint Horváth Márta és Gönczi Márta, a Pávai Vajna Ferenc Általános Iskola oktatói. vehették át. H
Fotó: glix.hu/Hajnal Péter
A díjakat átadó Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár kiemelte, hogy ma már a fenntarthatóság az oktatás minden szegletében helyet kap, a földrajztól, a fizikán át a környezetismeretig. Sőt, szabadon választható tárgyként is megjelent, ezt a küldetést támogatja a Zöld Föld tankönyvcsalád is.
A határon túli legaktívabb iskola az érsekkétyi Egyházi Alapiskolának és Óvoda, lett, a legaktívabb határon túli pedagógus pedig Mgr. Kotiers Éva, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola pedagógusa lett. A díjat Dr. Raisz Anikó környezetügyért felelős államtitkártól vehették át.
Zöld Híd Program a vállalatok és az iskolák egymásra találásáért
A Zöld Híd Önkéntes Szakértői Program célja, hogy hidat építsen az iskolák és a valós gazdasági, tudományos, illetve társadalmi szereplők között. A program keretében különböző szervezetek, intézmények és vállalatok szakemberei kapcsolódnak be az oktatásba: vagy az iskolákba látogatnak el, vagy saját helyszíneiken fogadnak diákcsoportokat – mindkét esetben bemutatva fenntarthatósági és innovációs megoldásaikat, valamint gyakorlati tapasztalataikat. A kezdeményezés közvetlen kapcsolatot teremt a diákok és a szakértők között, és valós példákon keresztül mutatja be a diákok számára, hogy hogyan működik a fenntarthatóság a gyakorlatban. 2025-ben több mint 12 000 diák vett részt a programban országszerte, mintegy 900 helyszínen.
A legaktívabb szakmai partner az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara lett, a Fenntarthatósági Témahét nagykövete pedig a kar oktatója, Dr. Angyal Zsuzsanna lett, a díjat Dr. Bozóky Anitától, az MVM Csoport kommunikációs igazgatójától vehették át. A legaktívabb önkéntes szakértő díját Dr. Némedi Erzsébet kapta Hegyi Zsolttól, a MÁV-csoport vezérigazgatójától.
Fotó: glix.hu/Hajnal Péter
A díjátadások sorát Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány operatív igazgató-helyettese folytatta, aki kiemelte a kritikus gondolkodásra nevelést, és a mesterséges intelligencia veszélyeire hívta fel a figyelmet. Végül átadta a legzöldebb diákoknak járó díjat az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium tanulóinak, Illés Éduának, Koszteleczky Dalmának és Madarász Milánnak.
Fotó: glix.hu/Hajnal Péter
A Fenntarthatósági Témahét fővédnöke Áder János volt köztársasági elnök, védnöke az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, kiemelt támogatói a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány és a Belügyminisztérium, szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft.
Kiemelt fotó: glix.hu/Hajnal Péter