A héten mutatta be többek között szójabab olajból, rizshéjból és újrahasznosított műanyagból gyártott gumiabroncsát a patinás gyártó. Az innováció jelentős fenntarthatósági előnyökkel jár a klasszikus alapanyagokból előállított gumikhoz képest.
A Goodyear 2020-ra azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az évtized végére 100%-ban fenntartható anyagokból készült autógumit hozzon létre. Új abroncsuk jelentős előrelépés a cél elérése felé, amelytől a gyártó környezeti lábnyomának csökkenését várja.
Az abroncsipar hagyományosan számos olyan nyersanyagra és energia–intenzív folyamatra támaszkodik, melyekhez jelentős kibocsátás társul. A problémát tetézi, hogy végtermék is nehezen újrahasznosítható, és nem megfelelő tárolás estén erősen környezetszennyező.
Az új megoldásban a rizstermelés melléktermékének számító rizshéj hamujából állítják elő a szilícium-dioxidot, a felhasznált műanyagszálakat pedig újrahasznosított műanyagpalackokból készítik.
A szójabab olaj az abroncsok rugalmasságát segít megőrizni, ráadásul használatával nem veszélyeztetik az élelmiszerbiztonságot. A szójababnak elsősorban a fehérjetartalmát hasznosítják, a feldolgozás során pedig jelentős olajfelesleg képződik. (Greenbiz)