Tartalmas, egész napos családi programmal várja látogatóit hétvégén a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. Az esemény a fenntartható élethez vezető segítség, iránymutatás és szemléletváltás jegyében kerül megrendezésre.
A Skanzen múltidéző mivolta kitűnő helyszín arra, hogy a hagyományos tudás megőrzése és fenntartása mellett segítsen beépíteni a köztudatba, illetve a mindennapi életünkbe a környezet védelmének és a fenntarthatóságnak a fontosságát. Az átadott ismereteken keresztül a látogatók számára könnyebben érthetőbbé válik, hogy miért is fontos a határozott szemlélet- és magatartásváltás a bolygónk megóvása érdekében.
Gyermekek kezében a jövő
A változásra a gyermekek a legfogékonyabbak, ezért kiemelten fontos, hogy a lehető leghamarabb megismerjék a fenntartható élethez szükséges tevékenységeket és lehetőségeket. A tematikus hétvége célja, felkelteni a fiatal korosztály érdeklődését, és tudatosítani bennük, hogy odafigyelésükkel sokat tehetnek a világért és az otthonunkért.
Gyermekbarát élménypontok várják a kicsiket és nagyokat: igazi népmesei világot idéző Mesekert játszótérrel, vagy a Gyerekgazdasággal, ahol megismerkedhetnek régi paraszti udvarok tevékenységeivel. A Kisboltban eljátszhatják a szatócsboltos és a vásárló szerepét, a Játékudvarben pedig még a nagyszülők is gólyalábra vagy mocsárjáróra pattanhatnak.
Játék közben tanulhatják meg, hogy nem minden szemét, ami annak látszik! A „szemétvadászat” program során a gyermekek különböző kategóriákba sorolhatják a tárgyakat, ezáltal pedig láthatják, hogy a nem használt eszközök közül sok minden újrahasznosítható.
Újrahasznosítással számos elavult, elhasznált vagy régi dolog kaphat új életet, formát vagy feladatot, népi motívumokkal díszítve. A Skanzen Hagyományőreinek segítségével játszva, kreatív tevékenységet folytatva tanulhatják meg az érdeklődők a különböző újrahasznosítási lehetőségeket.
Izgalmas programok az egész család számára
A gyermekeken kívül a család többi korosztályát is érdekes kézműves feladatok várják, mint például növény ültetés, papírmerítés, vagy különböző régi használati tárgyakat újraértelmezése. A kézműves tevékenységek is úgy lettek kialakítva, hogy felhívják a figyelmet a háztartásban termelt hulladék lehetőségeire, és hogy miként adhatunk új életet a kidobásra szánt tárgyaknak.
A gasztronómia szerelmesei sem maradnak éhen, a finom ételek kóstolása mellett a hagyományosan működő konyhákban készített ételek receptjével magukkal vihetik a nagymamák konyhatitkait, megismerkedhetnek a lekvárfőzés fortélyaival, vagy hogy miként tudnak a „semmiből” is finom, ugyanakkor tápláló ételt készíteni a családi asztalra.
Aki pedig két kerékre pattanna, mindkét napon bringatúrán járhatja végig a csodálatos környéket.
Dátum: 2022.október 29-30.
Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Részletes program a Skanzen oldalán található.
(Nyitókép forrása: Szentendrei Skanzen Facebook)