A földhő nagy lehetőség a hazai zöldenergia-stratégiában
A földhő nagy lehetőség a hazai zöldenergia-stratégiában

A földhő aránya a hőtermelésben 6,5 százalékról 25-30-ra nőhet, miközben 2035-ig 1 milliárd köbméter földgáz váltható ki, csökkentve az importfüggőséget és erősítve az energiafüggetlenséget.

A Nemzeti Földhő Stratégia célkitűzései szerint a geotermikus energia szerepe jelentősen növekedhet a következő években – olvasható a Makronóm elemzésében.

A tervezet 2026-ig a geotermikus energia hazai energetikai felhasználását a jelenlegi 6,4 petajoule-ról 8-ra, azaz 20 százalékkal kívánja növelni, 2030-ig pedig cél a mostani termelés megduplázása, elérve a 12-13 petajoule-t. Az új hasznosítások révén 2035-ig 1-1,2 milliárd köbméter földgáz kiváltása a cél, jelentősen csökkentve az ország importfüggőségét.

Az elemzés kiemeli, hogy Magyarország földgázfogyasztása az elmúlt években csökkent: 2021-ben még 11 milliárd köbméter feletti volt, 2022-ben 9,4 milliárd, 2023-ban pedig már csak 8,5 milliárd. 2024-ben – dacára a hideg novembernek és decembernek – várhatóan 8 milliárd köbméter körül alakul. A csökkenés fő okai közé tartozik a növekvő gázárak és a megújuló energia felhasználását célzó támogatások kiszélesedése, ami miatt felpörgött a zöldátállás.

A napenergia részesedése az áramtermelésben immár 25 százalék körüli: ez világviszonylatban a harmadik, Európában pedig a második legmagasabb arány. A gazdaság stagnálása is szerepet játszik ebben – hiszen az ipar évente mintegy 5,5 milliárd köbméter gázt használ –, valamint a lakossági és az ipari energiahatékonysági intézkedések, mint például a szigetelés, a fűtés- és a termeléskorszerűsítés kedvező hatásai is érdemben csökkentik a gázigényt. A következő években ugyanakkor több modern, nagy hatékonyságú, úgynevezett CCGT gázerőmű épül, hogy fokozatosan kiváltsák a régebbi, korszerűtlenebb létesítményeket.

Az elemzés teljes terjedelmében, amely a magyarországi korszerű gázerőműveket, és a globális trendeket vizsgálja, a Makronóm publikációjában olvasható.

(Makronóm)

Fotó: Pixabay

search icon