Folyékony vizet találtak a Marson

Folyékony vizet találtak a Marson
Folyékony vizet találtak a Marson

Az elmúlt napok új űrkutatási szenzációja, hogy mélyen a Vörös Bolygó belsejében folyékony vizet találtak. A légkör mellett (ez nem az oxigént jelenti) a folyékony víz is az egyik feltétele az általunk ismert életnek. Így ezzel a felfedezéssel közelebb kerültünk annak a kérdésnek a megfejtéséhez, hogy valaha lehetett-e élet a szomszédos bolygón. Vagy talán egy mélyen a felszín alatt hullámzó óceánban most is van?

H2O a Marson

Egy korábbi cikkünkben így írtunk a marsi vizekről:

„A hidegebb Vörös Bolygón a vízjég mellett fagyott szén-dioxid is található, egymással keveredve a sarkokon és a felszín alatt is. Emellett nagyon kis mennyiségben van a légkörben víz is pára formájában. Néhol a kőzetek rétegei között is fellelhető a víz.”

Akkor még nem tudtuk, hogy van folyékony víz is a Marson.

A felfedezés lehetővé teheti, hogy éljünk is a bolygón?
Kép: canva

Hogyan találták meg a vizet?

A folyékony vízre vonatkozó megállapítások a Nasa Mars Insight Lander nevű űrszondájától származnak, amely 2018-ban kezdte el kutatni a bolygó felszínét. A leszállóegység egy szeizmométert tartalmazott, amely 4 éven keresztül figyelte a marsi rengéseket a Vörös Bolygó mélyéről.

A szeizmométer a földrengések – vagy jelen esetben a „marsrengések” – idejét, irányát és erősségét méri. A rezgések elemzése megmutatta a bolygó pontos mozgását is, és folyékony víz jeleit is észlelték. A szeizmikus hullámok sebességének mérésével a tudósok képesek voltak megállapítani, hogy a rezgések éppen milyen anyagon haladnak keresztül. A Földön is ugyanezzel a módszerrel keresik a földkéreg alatti vizeket vagy éppen az olajat és a gázt.

Miért olyan szenzáció, hogy folyékony a víz?

A H2O – azaz a dihidrogén-monoxid – 3 az ember által érzékelhető halmazállapotban található meg. Jégként (vagy hóként) 0 °C alatt, vízgőzként 100 °C felett (légköri nyomáson) és folyékony halmazállapotban a két hőmérséklet közötti tartományban. Eddig csak jéggé fagyott állapotban találtak vizet a Mars sarkain, illetve a légkörben is pára formájában, de folyékony vizet eddig még sohasem.

A víz megtalálásához 10–20 km-t kellett lefúrni a marsi kéregben. A Földön is próbálkoztak mélyre fúrni, de a bolygónk magjához közeledve egyre nagyobb a forróság, így az eszközök és a műszerek előbb-utóbb tönkrementek.

A folyékony víz megtalálása áttörést hozhat a Mars kutatásában.
Kép: canva

Az ember által fúrt legmélyebb lyuk Északnyugat-Oroszországban található a Kola-félszigeten, ez mintegy 12 262 méter mély.

Tavak, folyók és óceánok a Marson

A tudósok kiemelten fontosnak tartják, hogy megértsék a marsi víz körforgását, mert így világossá válhat az éghajlat, a felszín és a Vörös Bolygó belsejének evolúciója. Ezenkívül kiemelték, hogy a földi élet kialakulásában is nagyon jelentős szerepet játszott a vízmolekula. A jelenlegi felfedezéssel megfejthetik azt a kérdést, hogy hova lett az összes marsi víz, amelyre utaló jeleket már korábban is találtak.

A Mars felszínét kutatók már kimondták, hogy az ősi időkben lehettek tavak és folyók a szomszédos bolygón, de eddig nem lehettünk biztosak benne, hogy valaha létezett ott folyékony víz is, csak a felfedezett medrek jelenléte utalt erre. Ezeket a furcsa csatornákat és felszíni hullámokat akár homokáramlások is okozhatták, vagy egyéb hasonló jelenségek.

Azonban a Marson már 3 milliárd éve csak sivatag van.

Az nem titok, hogy a marsi víz egy része az űrbe jutott, amikor a bolygó elvesztette a légkörét. De rengeteg víz a Földön is a felszín alatt található, miért ne lehetne ez igaz a Mars esetében is?

A víz az élet kialakulásának egyik feltétele. Szóval, ha a Marson jelenleg is található élet, ennek 10–20 km mélyen a kéreg alatt, a vízben kell lennie.

Első ránézésre nem úgy tűnik, mintha víz is lenne a bolygón.
Kép: canva

Milyen az időjárás a Marson?

A NASA adatai a Marsról:

  • 228 millió kilométerre található a Naptól.
  • Az átlagos hőmérséklet a bolygó felszínén -65 °C. Mivel a légkör nagyon vékony, a Nap felől érkező hő nem marad a bolygó közelében, hanem könnyedén kiszökik az űrbe.
  • A Marson uralkodó hatalmas szelek porviharokat tudnak okozni, olyan nagyokat, hogy hónapokig tarthat, mire a szilárd anyag újra leülepszik a felszínre.
  • Jelenleg a Mars légkörét túlnyomórészt szén-dioxid alkotja, oxigén csak nagyon kis mennyiségben van jelen.

Összefoglalás

Az űrkutatás újabb mérföldkőhöz érkezett a Marson talált folyékony víz felfedezésével. De még sok a megválaszolatlan kérdés és a felfedezésre váró terület. Vajon akkor, amikor a tudósok minden kérdést képesek lesznek megválaszolni, kiderülhet, hogy a már évmilliárdok óta halott Marsról menekült át az emberiség a jelenlegi otthonunkra, a Földre?

Forrás

Kiemelt kép: canva

search icon