
Népszerű, természetközeli, ráadásul mindent megtesz a fenntarthatóságért: ez az Etyeki Kúria. Habár a vendéglátóhelyeknek és rendezvényhelyszíneknek nincs könnyű dolga, ha a fenntarthatóság a cél, jó példák mindig vannak. A jó példa pedig követendő, és motivációt adhat más egységeknek is. De mit is tud az Etyeki Kúria?
Tény és való, hogy a vendéglátás és turizmus esetében nem feltétlenül a fenntarthatóság élvez elsőbbséget. A megújulóenergia használat, a hulladékkezelés, – beleértve az élelmiszerhulladékot is -, a vendégek edukálása, általában a környezetvédelem nem minden esetben fontos tényező, de megléte vagy az erre való törekvés legalábbis komoly üzleti tervet és költségvetést feltételez. Éppen ezért jó, ha már a 0. pillanatnál szempontként kezelik a fenntarthatóságot, már csak azért is, mert mindezt gazdaságosan és költséghatékonyan is meg lehet oldani. Az Etyeki Kúria vezetősége kapva kap az alkalmon, ha a Kúria fejlesztéseit fenntarthatóvá teheti. Ez már az első kőletétel óta szempont és a kollégák is idomulnak ehhez. Rögös út vezetett idáig, de a cégvezetők fontosnak tartják, hogy az épített környezet és a természet harmóniában lehessen egymással. Mindez pedig jó példát mutat más hasonló egységeknek is. Erről kérdeztem Szerepi Szabolcsot, a Kúria üzletfejlesztési- és cégvezetőjét.
Kép: Etyeki Kúria
Amikor a költséghatékonyság egybevág a fenntarthatósággal
A Kúriát jó eséllyel keveseknek kell bemutatni. Vendéglátással, rendezvényszervezéssel és főképp borászattal foglalkozik. A cégcsoport portfóliójába tartozik az Etyeki Kúria Borászat mellett a Kúria Sopron Borászat, valamint az Etyeki Kúria Pezsgőbirtok, mely otthont ad a vendéglátás-turisztikai üzletágnak és a Pezsgőpincének is.
Aki járt már az Öreghegyen tudja, hogy a Kúria igazi természetközeli helyszín, sokan éppen ezért választják borkóstolásra, á la carte étkezésre, feltöltődésre, rendezvényeik megtartására. A 2 főstől a 200 fősig terjedő események színhelye pedig nemcsak mutatja a természetközeliséget, hanem tesz is érte. Elsősorban a borászat gazdaságossága és költséghatékonysága miatt kerültek be olyan zöld innovációk az üzleti tervbe, amelyek sok esetben még ma is egyedülállóak Magyarországon.
Ilyen esetükben a bejövő víz kezelése: lágyítják és szűrik azt, ugyanis élettartamuk és hatékonyságuk miatt nem mindegy, hogy a gépek, amiket a borászati tevékenység és a vendéglátás során használnak, milyen vizet vesznek fel.
Kép: Etyeki Kúria
Az Etyeki Kúria építette ki környezetében a víz-, és csatornarendszert. Már a tervezésnél is szempont volt a fenntarthatóság, és bár komoly költségeket emésztett fel a saját vízszűrőrendszer, a kifelé menő szürkevíz tisztítása és szűrése költséghatékony és vízgazdálkodási szempontból is előnyös döntésnek bizonyult. Így a víz akár másodfelhasználásra is tökéletes; elsősorban takarításra, öntözésre, mezőgazdasági tevékenységhez megfelelő. Emellett esővízgyűjtő tartályokat is hadba fogtak, felkészülve a klímaváltozással együtt megjelenő kiegyenlítetlen csapadékeloszlásra.
Energiatakarékosság a maximumon
A Pezsgőbirtoktól 5 km-re lévő új borászati épület építésénél alapvető szempont volt az energiatakarékosság. Tudatosan került távolabb az öreghegyi mesevilágtól, közelebb a szőlőterületekhez, így a mezőgazdasági gépek kevesebbet ingáznak, kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, gyorsabban beérnek a szőlővel, amit kevésbé kell hűteni a klímaváltozás következtében egyre korábbra tolódó, akár már nyárközepi, meleg szüreti napon, és a feldolgozás is gyorsabb. Emellett tehermentesíti az etyeki Öreghegyet, melynek természetközelisége a legnagyobb értéke.
Kép: Etyeki Kúria
Fontos kiemelni azt is, hogy a Pezsgőbirtok tetejére már jóval a napelem „boom” előtt napelemeket szereltek, ezek mellett pedig mindkét épületben hőszivattyús fűtési rendszerekkel dolgoznak.
Így az öreghegyi Pezsgőbirtok áramfelhasználásának közel 40%-át adják napelemek, az új borászati épületnél ez a szám már közelebb van az 50%-hoz.
A környezet az igazi érték
Aki járt már a Kúriában tudja, hogy igazi természetközeli, növényekkel teletűzdelt helyszínről beszélünk, melyet a felfogott esővízzel öntöznek. A területen lévő gyümölcsfák terméseit korábban a kollégák vitték haza, ám a barack, alma, őszibarack, körte, dió, birs, illetve füge feldolgozott termései hamarosan az ételkínálatban is helyet kapnak.
A szőlő gondozása során a környezet biodiverzitásának fenntartására is ügyelnek. Mérész Sándor főborász pár évvel ezelőtt különleges fűmagkeveréket kezdett használni a tőkék közötti sorok bevetésére. Ez a gyakorlat amellett, hogy növeli a fajgazdagságot, javítja a talajszerkezetet, humuszt „termel”, tápanyagot köt meg és a vízháztartást is pozitívan befolyásolja, támogatva ezzel a szőlőtőkék egészségét, víz- és tápanyagellátottságát. Az újabb ültetvényeken S-alakú vonalban vezetik a vizet, így az nem ömlik le egy az egyben a hegyoldalról, hanem gyakorlatilag kényszerítik arra, hogy a lehető leghosszabb úton jusson el a domb aljára, ezáltal minden szőlőtőkéhez nagyobb mennyiségű természetes csapadékvizet juttatnak el.
A birtok körül olyan mikroklíma jön létre a fűkeveréknek hála, hogy a forróbb nyarak is könnyebben elviselhetők a szőlő számára.
Kép: Etyeki Kúria
Lehet fenntartható a vendéglátás?
Ha az étteremet szemügyre vesszük látjuk, hogy igen, lehet. Már a beszállítói oldalon indul a fenntarthatóság: a legtöbb élelmiszer pár kilométeres körzetből kerül az étterembe, és minőségileg is válogatott, helyi termelőkkel dolgoznak leginkább. Karbonlábnyom tekintetében nagyon megválogatják tehát a beszállítói kört, de az is fontos szempont, hogy a Kúria által kínált borok és pezsgők mellé valóban minőségi ételek készüljenek.
Ezen túl nincs palackos ásványvíz és üdítő a kínálatban. Etyeki szűrt vizet adnak, ami csapvízből tisztított, ebből készül a szóda is. A szűrt vizet ingyenesen biztosítják a betérőknek és azoknak is, akik a kitikkadnak túrázás, kerékpározás, dűlőtúra közben.
A megfelelő hulladékkezelés is fontos a Kúria életében. A szelektív hulladékgyűjtés evidens, az ételmaradékot – melynek mennyisége elenyésző – külön gyűjtik, és a használt sütőolajat is. Külön gyűjtik a színes, a fehér üveget, a papír- és kartonhulladéknak is külön konténere van.
Kép: Etyeki Kúria
Edukáció, kommunikáció, de miképp áll mindehhez a vendég?
A Kúria dolgozói életében már alapvető a törekvés, hogy fenntarthatóan éljék a mindennapokat. Sőt, Szabolcs arról is beszámol, hogy újabb és újabb ötletekkel keresik fel őt a kollégák, már teljesen áthatja gondolataikat a páratlan munkakörnyezetük fennmaradásáért való tenni akarás. De mi a helyzet a vendégekkel és az ügyfelekkel? Itt már változatosabb a kép: a folyamatos edukáció, a zöld megoldások kommunikálása gyakran célba ér, de sokan még mindig értetlenül állnak a fenntarthatósági kérdések előtt. Megrendelői részről abszolút nem elvárás a fenntarthatóság, holott a Kúria legfontosabb értékei között elsőként a természetközeliséget említi mindenki. Érdekes ez a kettősség, és az is rendhagyó, hogy éppen egy rendezvényhelyszín edukálja a hozzá betérőket, de ez új reményt is ad, hiszen így új élményekkel távoznak a Kúriába látogatók.
Szabolcs szerint cseppet sincs egyszerű helyzetben a mai magyar vendéglátás, és nemcsak a vendégek miatt, hanem a szabályozások miatt sem. Emellett az edukáció rendkívül fontos lenne, mind a személyzet, mind a vendégek részére. Amíg ez nem történik meg, nehéz elképzelni, hogy egy vállalkozás tulajdonosai, vagy menedzserei teljesen tudatosan és teljesen önszántukból belemennének olyan innovációs beruházásokba, mint amiket például az Etyeki Kúriában is láthatunk.
Kép: Etyeki Kúria
Mindemellett azt is meg kell jegyezni, hogy egészen addig, amíg a gazdasági környezet egyszerűen csak túlélésre engedi berendezkedni a turisztikai vállalkozásokat és a vendéglátóegységeket, addig szintén viszonylag nehéz lesz fenntarthatósági szempontokat is előtérbe helyezni. Ehhez kellenek a környezettudatos emberek, akik, gazdasági megfontolásból, vagy éppen társadalmi felelősségvállalás okán szeretnének önmaguk belső iránytűjének megfelelni. Így lesznek majd egyre jobb és jobb példák, amiket érdemes követni.
Ez egy lassú folyamat, ami komoly elköteleződést jelent, ám végül a vállalkozás és a környezet is profitálhat belőle. A sok jó gyakorlat, az átgondolt tervezés és a folyamatos kommunikáció azonban segíthet az olyan iparágak fenntarthatóságának fejlődésében is, mint a vendéglátás és turizmus.
Kiemelt kép: Etyeki Kúria