Nyári szabadság idején nem mindenki vízparti pihenésre vágyik, van, aki a hőségben is inkább a túracipőre szavaz. A nyári túrázás azonban nehezített pálya, ezért tapasztalt túrázókat kérdeztünk meg arról, hogy mire figyeljünk, ha a kánikulában engedünk a hegyek csábításának.
Való igaz, hogy a legtöbb túrázó nem rajong a nyári forróságért. Tűz a nap, rengeteg a rovar, és sokkal felkészültebben kell nekivágni az aznapra tervezett etapnak, mint egy kellemes októberi napon. Te mit teszel, ha a túracipőd könyörögve néz rád annak ellenére is, hogy a hőmérő higanyszála 35 °C fölé kúszik? Minden bizonnyal útra kelsz, mert túrarajongó vagy, és ezzel teljesen egyet kell értenem. De mielőtt már meg is terveznéd a következő úti célod, fogadd meg az alábbi jótanácsokat!
Nyári túra: hogyan készülj fel?
A hőség elővigyázatosságra késztet. Míg télen könnyű rétegesen öltözni, addig nyáron nehéz megválasztani az ideális öltözéket és azokat a kellékeket, amelyeket muszáj magunkkal vinni. Lássuk, mit tanácsolnak a tapasztalt túrázók!
Hidratálás: bármikor érhet meglepetés!
Egybehangzó vélemény, hogy a megfelelő hidratálásról gondoskodni kell. Erre való felkészülés nélkül jobb el sem indulni. 10 testsúlykilogrammonként 4 deciliter vízzel érdemes számolni. Ezenfelül ne felejtsd el azt sem, hogy izzadsz! Hasonlóan fontos, hogy feltérképezd a vízvételi lehetőségeket: lehet ez bolt, falusi kút vagy – ha szerencséd van – ki nem száradt forrás. Arra is érdemes gondolni, hogy a hőség miatt a források nem jelentenek 100%-os biztonságot, a közkutak.hu applikációja pontos tájékoztatást ad a lehetőségekről.
Hasonlóan gondold át a kulacs kérdését is! Ha van megfelelő vízvételi lehetőség, érdemes lehet kisebb, könnyebb kulaccsal nekivágni a túrázásnak. Kulacsból ma már hatalmas a választék: van műanyag, BPA-mentes, fém, soft, szűrős. Teszteld, neked melyik felel meg leginkább, de ne feledd: hosszú túrák során az is fontos, hogy minél könnyebb legyen a táskád!
Bőrvédelem: kerüld el a leégést!
A nap elleni védekezés túrázás közben is elengedhetetlen. Segítség lehet, amit korábban a naptejekről írtunk. A folyamatos izzadás miatt problémát okozhat a nem megfelelő védelem kiválasztása, de szerencsére megoldást nyújthatnak a sportoláshoz gyártott naptejek, amelyeket a veríték sem mos le.
Habár az erdőben némileg jobb a helyzet, mivel a fák levelei egész jó védelmet nyújtanak, a hegytetőre érve nemritkán kopár vidéket találunk. Ha nem rajongsz a naptejekért, tegyél próbát egy vékonyabb, UPF50-es, UV-sugárzás elleni bevonattal ellátott hosszú ujjú pólóval!
Arra az esetre, ha mégis leégnél, vigyél magaddal egy kis tégelyben hűsítő, napégés utáni krémet!
Ezenkívül mindig legyen nálad kalap, sapka, kendő, valamint egy napszemüveg, amely a szemedet is védi a káros sugárzástól! A fejfedőt érdemes időnként bevizezni és nedvesen tartani.
Viszlát, rovarok: legjobb tippek a csípések elkerülésére
Ha a hőség nem rémített volna meg, a vérszívók és a zümmögők hada talán meg fog. A szúnyogok és a kullancsok okozzák a legnagyobb gondot. Legjobban úgy védekezhetsz ellenük, ha elriasztod őket. Tóth Bianka (egy tapasztalt túrázó) bevált receptje erre: citromfű, levendula, geránium és teafaolaj keveréke egy kis alkohollal és vízzel. Ezek elegyét tedd egy szórófejes üvegbe, és kirándulás előtt fújd magadra! Sátrazáskor is hasznos segítség, sőt a citromfüvet és a teafát az ágyi poloskák sem kedvelik.
Ezenkívül segíthet a fejháló és a zárt ruházat is, de mindig vigyél magaddal kullancskiszedő csipeszt!
Okosan válaszd meg az öltözéked a nyári túrázáshoz!
Alapkellék az esőkabát, gondolj csak a nyári zivatarokra, illetve hosszabb túra esetén túrazsákvédő is javasolt!
A ruházat pedig nyáron is réteges és szellős, hogy szabályozhasd a hőháztartásodat. Érdemes a legnagyobb nyári melegben is hosszú ruházatban túrázni: könnyű, szellős és lélegző anyagú ruhákat válassz! Megvédenek a rovarcsípésektől, a kullancsoktól, a bozótosabb részeken a szúrós ágaktól és a csalántól. Alap a korábban írt sapka, illetve a jól szellőző zokni, amelyet szükség esetén le is cserélhetsz. Ugyanez igaz a fehérneműdre is: talán erre nem is gondolnál, de fontos, hogy jól szellőzzön, és kényelmes legyen.
Talán a kényelmes, vízálló túracipőt már meg sem kell említenem. Mindenképp bejáratott cipőben vagy bakancsban indulj útnak! Ne a nyári hőségben járasd be a vadonatúj túrabakancsodat, mert este jó eséllyel sírni fogsz.
Hőség ellen segít a vízpart vagy az árnyas erdő
Ha egyáltalán nem bírod a hőséget, de közben meg nagyon mehetnéked van, akkor válaszd meg eszerint a célpontodat!
Magyarországon sok az olyan túrahelyszín, ahol van erdő és vízpart is. A fák alatt jó néhány °C-kal alacsonyabb a hőmérséklet, mint a napon, és ha a barangolást fürdőzéssel is kombinálod, akkor az élmény garantált. Emellett a fizika alaptörvényeit is vegyük figyelembe! Ha ugyanis a tengerszint felett felfelé haladunk, 100 méterenként 1 °C-ot csökken a hőmérséklet, ezért a magasabb hegyek is jó célpontok lehetnek a nyári melegben. Itthon ugyan nincsenek nagy magasságok, de azért a Börzsönyben, a Mátrában és a Bükkben érezheted az alacsonyabb hőmérsékletet már 800–900 méter magasan is. Ha pedig lehetőséged adódik átruccanni a környező országokba, ahol magasabb hegyek is vannak, akkor a kellemesebb klíma garantált.
Ha kempingeznél, ezekre mindenképp figyelj oda!
Először is elengedhetetlen a megfelelő táborhely kiválasztása. Semmiképp se nagy fűben vagy dús növényzet között keresd a táborhelyed! A patakok és a folyók partja is rossz választás a szúnyogok miatt. Nyáron inkább magasabb helyeken érdemes menedéket keresni, nem pedig a mély völgyekben. Jó, ha a sátradnak van belső, hálós fülkéje, mert nagy melegben sokszor elég csak ezt felállítani, tökéletesen megvéd a vérszívóktól.
Szerencsés a napot úgy megtervezni, hogy egy falut elhagyva térj nyugovóra, mert így alvás előtt a településen meg tudsz mosdani a közkutaknál, és vihetsz magaddal elegendő vizet a másnapi szakaszra is.
Nagyon fontos: ha hosszabb túrára, kempingezni indulsz, okosan pakolj, mert a túl nehéz táska megkeserítheti az egész kirándulást!
Túrabot, az új legjobb barátod
Tervezz olyan útvonalakat, melyek többnyire erdőkben, hűvös szurdokokban, völgyekben haladnak, és kevesebb a nyílt, ligetes, mezőkkel tarkított terület! Talán furcsának találod, de javasolt a túrabot használata is. Megkönnyítheti a gyaloglást az egyenetlen talajon, megvédi a lábad a rándulástól, a ficamtól, tehermentesíti a lábfejet, a térdet és az ízületeket, sőt a felsőtestet is erősíti. Túrabotot használva csökkentheted a meleg miatt amúgy is fokozódó energiaveszteséget, főleg akkor, ha nagyobb utakra indulsz, és a hátizsák is nehezebb.
Alapos felkészüléssel a nyári túrázás is igazi, maradandó élményt nyújt, és nem a szúnyogcsípések miatt.
Bolygónk természeti értékeinek, szemet gyönyörködtető tájainak megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Kiemelt kép: Molnár Barnabás