Nem úgy, mint nyugati szomszédainknál, ahol súlyos köteg eurókkal lehetünk szegényebbek, ha rossz helyre verjük a sátrunkat. Azért jó, ha tudunk erről ezt-azt!
A vadkempingezés a természetjárás egy igen romantikus módja, ha nem a legek legje! A szállodai szobával ellentétben a csillagos ég a mennyezet, együtt kelünk a nappal, de ami igazán vonzóvá teszi, az az, hogy teljes mértékben kívül esik az ember komfortzónáján. Közmű sehol, még annyi sem, mint egy átlagos balatoni kempingben. Nincs svédasztalos reggeli sem, és ha esik az eső, az azonnal csontig hatolhat, ha nem vigyázunk. Mégis sokan vagyunk, akik nem tudnak enélkül élni.
Azonban van pár szabály, amelyeket jobb, ha szem előtt tartunk, mielőtt telepakoljuk a hátizsákunkat, és nekivágunk a vadonnak. Először is hazánk éghajlata kell, hogy mérvadó legyen. Ha nincs profi téli túrafelszerelésünk, jó pehelyhálózsákunk és olyan sátrunk, amely legalább a szelet és a csapadékot kívül tartja, vagy legalább egy komoly bivakzsákunk, jobb, ha nem kockáztatunk télvíz idején. Azok, akik csak hébe-hóba szeretnének gyönyörködni a városban már alig látszó csillagokban és hajnalban a madarakkal kelni, maradjanak inkább a késő tavasztól a vénasszonyok nyaráig tartó időszaknál. A mostani időszak például kétségtelenül nekik kedvez!
Ha az úti célunk hazánk valamelyik erdeje, akkor először is nézzük meg, hogy a kiszemelt területen nincs-e valamilyen különleges szabálya a bivakolásnak! Hazánk területén bárhol eltölthetünk 24 órát, annyi feltétellel, hogy betartjuk a „leave no trace-t”, azaz nem hagyunk semmiféle maradandó nyomot magunk után. Különösképp igaz ez a tűzgyújtásra, hiszen ez – főleg nyáridőben – a legtöbb helyen tilos. Ne féljünk tehát nekivágni a vadonnak, de csak akkor, ha már tudjuk, mik a helyi szabályok, és van megfelelő felszerelésünk.
Bolygónk természeti értékeinek, szemet gyönyörködtető tájainak megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Kiemelt kép: Canva